Czwartek, 18 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Polska ma trzy nowe restauracje z gwiazdką Michelin

Data publikacji: 20 czerwca 2024 r. 18:26
Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2024 r. 21:16
Polska ma trzy nowe restauracje z gwiazdką Michelin
Fot. PAP/Rafał Guz  

Przewodnik Michelin to dla smakoszy i szefów kuchni swoista „biblia gastronomii”. Polska scena kulinarna zdaje się coraz bardziej umacniać w nim swoją pozycję. Wraz z ogłoszeniem nowej listy restauracji rekomendowanych w „Przewodniku Michelin Polska 2024” mamy kilka powodów do dumy. Bowiem uwzględnia on 77 restauracji, w tym trzy nowe lokale, które po raz pierwszy otrzymały gwiazdkę Michelin. Co więcej, dziewięć nowych restauracji otrzymało wyróżnienie Bib Gourmand, a pierwsza restauracja w Polsce doczekała się Zielonej Gwiazdki Michelin.

Najbardziej emocjonującą wiadomością zarówno dla szefów kuchni, jak i smakoszy, jest pojawienie się na kulinarnej mapie Polski trzech nowych, jednogwiazdkowych restauracji. I tak, jedno z najwyższych gastronomicznych wyróżnień otrzymał lokal ARCO by Paco Pérez - pierwsza w historii restauracja z gwiazdką Michelin w Gdańsku. Inspektorzy docenili nie tylko dbałość o szczegóły, ale też ciekawą fuzję polskich składników i hiszpańskich smaków, której można tam doświadczyć.

Kolejna gwiazdka rozświetliła stołeczną mapę kulinarną. Drugą restauracją, która otrzymała to ważne wyróżnienie, jest restauracja Rozbrat 20, nadzorowana przez szefa kuchni, a zarazem właściciela - Bartosza Szymczaka. Wyraźna ewolucja, której lokal dokonał w ostatnich latach i oczywiście pyszne dania zaimponowały tajemniczym inspektorom.

Trzecią z grona restauracji nowo uhonorowanych gwiazdką Michelin jest położona we wsi Kościelisko restauracja Giewont. „Przemek Sieradzki jako szef kuchni łączy polskie i francuskie produkty i techniki, uzyskując wyjątkowy efekt - zrównoważone dania, wyróżniające się odważnymi smakami i znakomitym wyczuciem” – czytamy w komunikacie prasowym.

Obecnie w Polsce działa już pięć restauracji z jedną Gwiazdką Michelin, gdyż Muga w Poznaniu i NUTA w Warszawie zasłużenie zachowały swoje wyróżnienia na kolejny rok. Powody do dumy ma także restauracji Bottiglieria 1881, która w ubiegłym roku stała się pierwszym lokalem w Polsce uhonorowanym dwiema gwiazdkami. Utrzymała je w kolejnym roku.

„Rok 2024 przyniósł Polsce wiele doskonałych wiadomości. Tegoroczny Przewodnik znacznie się rozszerzył, co odzwierciedla szybko rozwijającą się polską scenę gastronomiczną i ogromny talent tutejszych szefów kuchni. Szczególnie cieszę się, że słynący z anonimowości Inspektorzy znaleźli w pięknym Pomorskiem tak wiele wspaniałych restauracji, które w tym roku po raz pierwszy dołączyły do Przewodnika” - podkreśla Gwendal Poullennec, dyrektor międzynarodowy Przewodników Michelin.

Uwagę anonimowych recenzentów, którzy wydają swoje kulinarne werdykty na podstawie surowych kryteriów, urzekła dynamika polskiej sceny kulinarnej, pasja i niezwykły zapał, który prezentuje m.in. młode pokolenie szefów kuchni.

„Cieszę się również, że Polska ma teraz pierwszą restaurację z Zieloną Gwiazdką Michelin. To sukces nie tylko dla Polski, ale także dla naszej planety i dla bardziej zrównoważonej przyszłości naszej branży” – podkreślił Gwendal Poullennec. Ten tytuł przyznawany jest restauracjom, które są liderami w zakresie zrównoważonych praktyk i ekologicznego zaangażowania. W tym roku gdański Eliksir został pierwszą restauracją w Polsce, która otrzymała Zieloną Gwiazdkę Michelin.

Warto odnotować, że "Przewodnik Michelin Polska 2024" rekomenduje również dziewięć nowych lokali z Bib Gourmand, z czego pięć na Pomorzu. To wyróżnienie nazwane na cześć Bibendum, ludzika Michelin, jest nagrodą przyznawaną tym restauracjom, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny. Łącznie, w Polsce jest 16 restauracji z Bib Gourmand.

Logo PAP Copyright

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

klemens
2024-07-07 08:58:56
Polska nie ma tych restauracji . To są restauracje prywatne znajdujące się na terytorium Polski .
Osiem gwiazdek
2024-06-21 08:11:17
ma Polska od "Trzynastego - nawet w grudniu jest wiosna." Zawsze lubiłem tę piosenkę" - napisał Donald Tusk na niespełna dwie godziny przed zaprzysiężeniem rządu w Pałacu Prezydenckim.13.12.2023
Zielona gwiazda
2024-06-21 01:20:56
Marsz fixum dyrdum przez restauracje. Ciekawe jaki kolor będą miały gwiazdki rozdawane restauracjom serwującym dania z robali. Bawcie się głupcy dalej!
Miki
2024-06-20 20:47:48
A nie kudłata, rzucająca garami i klnaca jak szewc kucharka z tefałenu?
No wreszcie!!!
2024-06-20 19:45:48
Mogę już spokojnie umrzeć.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA