Sobota 23 października 2021r. 
REKLAMA

Nierówny podział domowych obowiązków [FILM]

Data publikacji: 2018-11-20 07:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-11-25 08:09
Nierówny podział domowych obowiązków
 

Kobiety częściej zajmują się praniem, prasowaniem i gotowaniem, a mężczyźni – remontami i pracami naprawczymi – wynika z raportu „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych”, przygotowanego na zlecenie marki Indesit. Zdaniem psycholog Marii Rotkiel wskazane deklaracje świadczą o tym, że wciąż postrzegamy domowe obowiązki przez pryzmat utartych schematów społecznych. Choć mężczyźni coraz częściej chcą się włączać w prace domowe, to problemem jest jednak niechętna postawa kobiet.

– My jesteśmy wielozadaniowe i przekonane, że same wszystko zrobimy najlepiej. W konsekwencji tracimy przyjemność z wykonywania tych rutynowych czynności. Czasami trochę masochistycznie pielęgnujemy w sobie takie poczucie, że wszystko jest na mojej głowie, beze mnie ten dom by nie działał, wszystko by się zawaliło, natomiast płacimy za to bardzo wysoką cenę. To jest nasze zmęczenie, frustracja, czasem pretensja do naszych partnerów – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Maria Rotkiel, psycholog.

Polki zajmują się domem nawet do pięciu godzin dziennie, wykonując te prace, które zabierają najwięcej czasu. Kobiety czują się więc nimi zbyt mocno obciążone. Maria Rotkiel uważa, że w tej kwestii panie powinny zdecydowanie zmienić swoją mentalność i sposób myślenia.

– Kobiety mają takie zadanie przed sobą, żeby odnaleźć przyjemność w cedowaniu tych obowiązków na swoich partnerów i we wspólnym zajmowaniu się domem. Wspólnie to znaczy lepiej, efektywniej, przyjemniej, rodzinniej. I wynika z tego bardzo wiele korzyści, a finalnie na koniec dnia jesteśmy mniej zmęczone i mamy lepszy humor – mówi Maria Rotkiel.

Badanie „Podział obowiązków w polskich gospodarstwach domowych” zostało zrealizowane, aby ocenić, na ile polskie pary i rodziny potrafią się zastosować do idei #DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem. Kampania zachęca do wspólnego wykonywania obowiązków domowych. Tymczasem z ankiety wynika, że wspólnie wykonywane obowiązki to najczęściej zakupy i zajmowanie się dziećmi.

Jak podkreśla Maria Rotkiel, w każdej rodzinie powinien być więc wyraźny podział obowiązków tak, żeby nie było niejasności i niedomówień. Dodatkowo, by dbanie o dom i codzienne zajęcia były sprawiedliwe i przyjemne, musi ono uwzględniać zainteresowania i preferencje każdego z domowników.

– Kobiety oczekują tego, żeby mężczyźni mieli zdolności telepatyczne. Jak mam minę niezadowoloną, to musisz się domyślać, o co mi chodzi, i musisz wpaść na to, że chodzi mi o to, że nie odkurzyłeś. Natomiast ludzie tych zdolności nie mają. Dlatego trzeba wcześniej ustalać ze wszystkimi członkami rodziny, kto jest za co odpowiedzialny. Wtedy będziemy tym domowym gospodarstwem zarządzały jak małą firmą, bo przecież wiemy, kto co robi najlepiej, kto co lubi robić najbardziej. Chodzi o to, żeby wszystko było przyjemne i efektywne i naprawdę każdy na tym zyska – mówi Maria Rotkiel.

Kobiety powinny dać mężczyznom pole do wykazania się, bo czasem nawet nie zdają sobie sprawy z tego, jakie umiejętności ma ich partner. Dzięki większemu zaangażowaniu w domowe obowiązki panowie mogą poczuć się bardziej docenieni przez swoje partnerki, co dla wielu z nich jest niezwykle istotne.

– Fajnym pomysłem jest też to, żeby nasi mężczyźni mogli wybrać. Mówimy: „To i to jest do zrobienia, wybierz to, co masz ochotę robić, podzielimy się tak, żebyś robił to, co lubisz”. Wtedy się okazuje, że mamy mężczyzn, którzy wspaniale gotują, doskonale odkurzają i przy okazji mają dobry humor, więc każdy na tym zyskuje – mówi Maria Rotkiel.

Niektórzy mężczyźni jednak wola pozostać biernymi i całkiem na rękę jest im to, że partnerka bierze na siebie wszystkie domowe obowiązki.

– Wygodnie jest mieć uprane, posprzątane i pod nos podstawione jedzenie, jednak jednocześnie oni czują się czasami wykluczeni, niedocenieni, a na pewno nie lubią marudzenia i frustracji, które wynikają z tego przemęczenia ich żon i partnerek. Jeżeli więc naszym celem jest poprawa atmosfery rodzinnej, a dom jest miejscem, w którym odpoczywamy, to z tego względu podział domowych obowiązków powinien być jednym z naszych najważniejszych celów – mówi Maria Rotkiel.

Marka Indesit w ramach prowadzonej kampanii #DoItTogether, czyli #ZróbmyToRazem, zachęca do wspólnego wykonywania obowiązków domowych przez obydwoje partnerów wraz z dziećmi. Ma to prowadzić przede wszystkim do oszczędności czasu, który później będziemy mogli poświęcić bliskim. Nie mniej ważny jest jednak czas poświęcany na obowiązki. Może się on bowiem stać płaszczyzną do pielęgnowania rodzinnych relacji, np. podczas przygotowywania obiadu przez wszystkich członków rodziny.

Żródło: Newseria.pl

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

trohan
2018-11-25 07:21:37
Od tych porad na wszystko - to już mnie (i nie tylko mnie) mdli. Kolejna wymądrzająca się z receptą na wszystkie bolączki.
Do... Marysi
2018-11-22 19:53:21
Jak Kuba Bogu... tak Bog spowrotem "niczemu" winnej Kubance !! No to po co az Tak... pierwsze rwiecie sie i spieszycie sie - do zawarcia Malzenstwa ???
Marysia
2018-11-21 19:36:59
od lat wiadomo ze trzeba jak chlop krowie na rowie wytlumaczyc CO i Jak dla tej drugiej brzydszej polowy, bo jak NIE powiesz to albo uda dutka (i to jest najwygodniejsze dla niego ) albo uda chorego i za kolano lapie sie i krzyczy OJEJ SERCE MI NAWALA albo OJEJ DOSTALEM SKURCZU NERKI itp.
bn555
2018-11-21 08:58:59
Ale 'mądrości"
No to moze...
2018-11-20 23:45:34
Wezmy pewna Ksiezniczke z Wysp...! Miala wszystko podane, Ugotowane, nie musiala odkurzac i nawet za wiele zajmowac sie wlasnymi dziecmi, bo Sluzacych miala wokol Siebie ze Ho-Ho-Ho i co...? "Potrzebne" jej bylo jeszcze 5-te czy 6-te kolo do Wozu i "Wypad az do Francji-Elegancji" by z... i Co !!
Ojj...
2018-11-20 23:23:20
Naczytala sie Pani Psycholog w Internecie i teraz Nam to powtarza...! Zachod juz to dawno przeszedl... a i tak wiele Im to nie pomoglo ?? Gdyz ilosc Niezadowolonych Kobiet i Rozwodow i tak u Nich dalej rosnie... pomimo ze tamtejsi Mezczyzni pomagaja w domu Wiecej - jak Polskie Chlopy !! Reasumujac: "Sek" lezy gdzie indziej i w czym innym !!
Duzo w art. racji...
2018-11-20 11:58:39
Ale, choc by Panowie pomagali w domu jak najwiecej... to i tak Kobiety "Cos wynajda"... by narzekac i marudzic - gdyz jeszcze sie taki Nie narodzil co by Kobicie dogodzil ?? Ponoc, spora czesc Kobiet "moze byc jako-tako zadowolniona" (?) jak bedzie miala wokol Siebie 7-iu Mezczyzn w tygodniu... gdyz tylko 1-en Facet - Nie jest w stanie ? Dlatego i ilosc Rozwodow rosnie... jak grzyby po deszczu !!
Głupota
2018-11-20 11:48:38
Kto pisał te farmazony? W dzisiejszym świecie feminazizmu stare schematy już dawno nie funkcjonują! Wystarczy rozejrzeć się dookoła: kobiety umięśnione jak mężczyźni, mężczyźni lubiący gotować, dzieci z tatusiami na placach zabaw oraz wiele innych.
-
2018-11-20 09:04:36
Owszem, chory feminizm i lewactwo chciałoby, aby to panowie gotowali, prali, zajmowali się dziećmi, ale oczywiście przy jednoczesnym zarabianiu, remontowaniu mieszkania, naprawie samochodu itp. Nie zmieniajmy świata, bo później wychodzą z tego tylko dziwolągi. Prawda jest taka, że zmiana ról jest po to, aby zaistnieć, tak jak forsowanie, że są więcej niż 2 płcie. Chory świat.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ