czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Na Luzie > Polakom brakuje czasu dla rodziny

Polakom brakuje czasu dla rodziny [FILM]

Polakom brakuje czasu dla rodziny
Data publikacji: 2016-07-27 12:52
Ostatnia aktualizacja: 2016-08-01 08:21
Wywietleń: 558 145992

41% Polaków deklaruje, że dla rodziny przeznacza ponad 5 godzin tygodniowo, jednak co piąty przyznaje, że chciałby tego czasu poświęcać jeszcze więcej. Dodatkowo, narzekamy na brak czasu na realizację własnych pasji, odpoczynek czy podróże – wynika z badania Frisco.pl „Polacy po godzinach”.

– Zauważyliśmy też różnice jeżeli chodzi o duże miasta i mniejsze miejscowości. Wiadomo, że ten czas inaczej „płynie” w dużych miastach, gdzie mamy więcej obowiązków, godziny pracy są nieco dłuższe. Chwile, które możemy poświęcić na rzeczy ważne i przyjemne się kurczą – mówi Tomasz Dębowski, dyrektor marketingu Frisco.pl.

Jak wskazuje badanie, mieszkańcy mniejszych miast poświęcają więcej czasu na rodzinę (powyżej 5 godzin w tygodniu – 51%), niż mieszkańcy dużych miast (powyżej 5 godzin – 36%). Ci drudzy poświęcają za to więcej czasu na realizowanie własnych pasji czy uprawianie sportu niż osoby żyjące w mniejszych miejscowościach.

– Co czwarta osoba zamieszkująca polskie aglomeracje poświęca na swoje pasje od 2 do 3 godzin, gdzie u mieszkańców mniejszych miast odsetek ten wynosi 14% – tłumaczy Tomasz Dębowski – Można więc wnioskować, że duże miasta oferują więcej możliwości realizowania pasji, ale też więcej rozwiązań pozwalających zyskać czas na przyjemności. Lepiej rozwinięta komunikacja czy łatwiejszy dostęp do nowoczesnych rozwiązań usprawniających życie pozwalają na zrobienie więcej rzeczy szybciej i sprawniej.

 

Jak wykorzystują swój czas kobiety, a jak mężczyźni? Odpowiedzi ankietowanych pokazały, że co czwarta kobieta na odpoczynek poświęca do dwóch godzin tygodniowo, podczas gdy aż 32% mężczyzn przeznacza na niego powyżej pięciu godzin w tygodniu. Kobiety natomiast poświęcają więcej czasu na spotkania z przyjaciółmi (do 2 godzin w tygodniu – 29%) niż mężczyźni (24%), ale 9% pań przyznaje, że ze znajomymi nie spotyka się wcale. Co jeszcze robią w wolnym czasie? Prawie połowa kobiet deklaruje, że poświęca dużo czasu rodzinie – aż 44% powyżej 5 godzin tygodniowo, a 36% spędza do godziny tygodniowo na zadbanie o urodę. Co ciekawe, w tej kwestii panowie wcale nie są gorsi – aż 38% badanych również przyznało, że tyle czasu przeznacza na zabiegi pielęgnacyjne. Jednak przede wszystkim mężczyźni stawiają na swój rozwój – co piąty poświęca ponad 5 godzin tygodniowo na realizowanie własnych pasji, podczas gdy największy odsetek kobiet (23%) na swoje hobby przeznacza do dwóch godzin tygodniowo.

Obowiązki domowe pochłaniają Polakom najwięcej czasu. Aż 44% mieszkańców dużych miast i co trzeci mieszkaniec mniejszych miast poświęca tygodniowo do dwóch godzin na większe zakupy spożywcze. Oprócz straconego czasu dochodzi stres związany z dojazdami, szukaniem produktów w supermarkecie i wreszcie staniem w kolejkach do kasy. Czas przeznaczony na obowiązki zwiększa się też w zależności od wielkości rodziny. Więcej dzieci oznacza więcej zajęć i wyzwań. Jak pokazują wyniki badania, rodziny wieloosobowe dużą część swojego czasu przeznaczają właśnie na czynności związane z prowadzeniem domu, w tym duże zakupy spożywcze. Od godziny do dwóch w tygodniu na zakupy poświęca 34% rodzin trzyosobowych, 35% czteroosobowych i aż 38% pięcioosobowych.

Źródło: newsrm.tv

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

h
To na Zachodzie pewnie mniej niż godzinę, skoro Polska to rodzinny kraj.
2016-08-01 07:52:23
Daniel
Polki i Polacy są coraz grubsi.Czy ktoś pokusi się na obliczenie,ile czasu zajmuje zakupienie takich ilości produktów, przetworzenie ich na potrawy, przeżucie, połknięcie, posprzątanie po każdym 'wielkim żarciu", które pozwala dojść do rozmiarów XXXXXL?
2016-07-29 12:13:10
PYT
Zastanawia więc dlaczego każdy Polak i każda Polka to najmądrzejsze na świecie istoty?Znają się , wypowiadają na każdy temat -nawet taki wymagający wielu lat pogłębionych studiów?
2016-07-29 12:02:42
A_Szczecin
To są deklaracje... Rozejrzyjmy się dookoła. Co się dzieje? Jak wiele osób spotykam, które twierdzą, że najważniejsze są dla nich pasje = ucieczka od życia codziennego. Mało komu chce się w dzisiejszych czasach angażować w rodzinę, związki, dzieci. Ludzie chcą być "wolni" i niezależni, a tak naprawdę stają się samotnikami biegającymi w parkach i dbającymi o swoje ciało pod pozorem zdrowia. Ludzie oszukują sami siebie. Osobiście znam bardzo wielu biegaczy (rzekomych sportowców), którzy wpadli w NAŁÓG! endorfin (silnie uzależniających), nie mają życia prywatnego (ciągłe treningi) a tylko koleżeńskie przelotne romanse, w domach i życiach prywatnych jeden wielki bałagan, a ich dzieci spędzają czas samotnie przed telewizorami i grami elektronicznymi, bo rodzice MUSZĄ trenować. Życie toczy się wokół planu treningowego. Jak dla mnie "brud, smród i ułuda".
2016-07-27 12:52:00

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy