wtorek, 17 lipca 2018.
Strona główna > Na Luzie > Najstarsza regionalna rozgłośnia w kraju ma 90 lat

Najstarsza regionalna rozgłośnia w kraju ma 90 lat

Najstarsza regionalna rozgłośnia w kraju ma 90 lat
Data publikacji: 2017-02-15 19:50
Ostatnia aktualizacja: 2017-02-15 19:52
Wywietleń: 478 215116

Pierwsza regionalna rozgłośnia w Polsce - Radio Kraków skończyła w środę 90 lat. W roku jubileuszowym Radio zaplanowało szereg wydarzeń artystycznych i koncertów.

„Halo! Halo! Tu Polskie Radio Kraków, fala 42” – tymi słowami 15 lutego 1927 r. Lena Meyerholdowa zainaugurowała antenową działalność Radia Kraków. Nastąpiło to półtora roku po uruchomieniu Polskiego Radia w Warszawie.

W środę (15 lutego) Radio Kraków zaprosiło słuchaczy na jubileuszowy tort. Pierwsze oficjalne wydarzenie w ramach obchodów zaplanowano na 24 lutego. W tym dniu nastąpi prezentacja słuchowiska „Sceny z «Wyzwolenia» Stanisława Wyspiańskiego” w reż. Agaty Dudy-Gracz. Premierą tą radio nawiązuje do tradycji teatru radiowego z udziałem publiczności. Premiera słuchowiska, w obsadzie z Anną Polony i Jerzym Trelą, zostanie zrealizowana na żywo, właśnie z udziałem publiczności. Uroczystość będzie także okazją do wręczenia kulturalnych nagród Radia Kraków za ubiegły rok: Marek i Supermarek Radia Kraków oraz nagrody Transfer 2016.

– Premierą słuchowiska tak naprawdę dopiero zainaugurujemy obchody 90-lecia. W ciągu roku planujemy szereg różnych wydarzeń artystycznych, koncertów i to nie tylko w Krakowie. Chcemy, aby to 90-lecie brzmiało cały rok – zapowiedział prezes, redaktor naczelny Radia Kraków Przemysław Bolechowski.

90 lat historii Radia Kraków to równocześnie 90 lat historii Krakowa i Małopolski. To najważniejsze dla mieszkańców regionu wydarzenia, które Radio Kraków relacjonowało, w tym wszystkie pielgrzymki papieskie, transmisje najważniejszych wydarzeń kulturalnych czy wydarzeń sportowych. Na antenie Radia Kraków nastąpiła m.in. pierwsza transmisja sportowa z boiska piłkarskiego (relacje z meczu Wisła-Cracovia rozegranego 22 września 1929). Za pośrednictwem Radia Kraków codziennie od 1 sierpnia 1927 r. (z wyjątkiem okresu II wojny światowej) w samo południe w Polskim Radiu nadawany jest hejnał z wieży Mariackiej. 

Patronat nad jubileuszem objął prezydent RP Andrzej Duda.

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser (arch.)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
18
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy