Czwartek, 21 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Miasto zakochanych i pomnik historii [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 11 lutego 2022 r. 21:48
Ostatnia aktualizacja: 11 lutego 2022 r. 22:07
Miasto zakochanych i pomnik historii
Fot. Elżbieta Pawelec  

W Chełmie (woj. kujawsko-pomorskie), jak przystało na "Miasto Miłości",  walentynki zaczynają się już w piątek (11 lutego), a ich świętowanie potrwa aż do poniedziałku. Rozmach 21. Walentynek Chełmińskich nieco ograniczyła oczywiście pandemia. Do stolicy Polski zakochanych warto jednak zajrzeć nie tylko w te dni, bo jej obfitująca w zabytki starówka to jeden z pomników historii.

Miasto chlubi się relikwiami Świętego Walentego. Według jednej z legend był on biskupem Terni, który podczas prześladowań cesarza Klaudiusza II Gota uzdrowił ze ślepoty córkę cesarskiego sługi i doprowadził do nawrócenia jego rodziny. Za to władca kazał go ściąć. Inna głosi, że powodem stracenia było potajemne udzielanie ślubów legionistom, a ci z wdzięczności zaczęli świętować dzień śmierci męczennika, tj. 14 lutego. Kolejna przedstawia Walentego, jako młodego chrześcijanina skazanego za pomoc współwyznawcom. Przed śmiercią miał ponoć wysłać list do ukochanej podpisany „Twój Walenty”.

Kult św. Walentego związany jest z przechowywaną w kościele farnym pw. Wniebowzięcia NMP relikwią - częścią głowy świętego. Jak podaje ks. Jakub Fankidejski: "umieszczona jest w kosztownej puszce, w kształcie regularnego ośmioboku misternie wyrabianej. Puszka jest cała ze srebra, wysoka jednę stopę, waży około trzy funty; u góry ma okrągłą pokrywę w kształcie kopuły robioną". Ufundowała ją w 1630 r. Jadwiga z Czarnków Działyńska za uzdrowienie córki. Przez 200 lat relikwiarz nie był wystawiany dla wiernych, jednak po nastaniu mody na walentynki uroczystości Dnia Świętego Walentego nabrały nowego znaczenia i w 2002 r. wrócił na widok publiczny. Podczas Walentynek Chełmińskich można go oglądać i uczestniczyć w mszy dla zakochanych oraz par obchodzących jubileusze małżeńskie.

 

Lokalnym specjałem są bułeczki walentynkowe z lubczykiem i inne wyroby cukiernicze w kształcie serca. Można przysiąść na "ławeczkach dla zakochanych" w parku Nowe Planty, Parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera (są tam też dwa połączone "chełmińskie serca" z kwiatów) czy przed Urzędem Miasta, z której można przesłać poprzez stronę internetową chelmno.pl „Pozdrowienia na żywo”. Miejscem romantycznych spacerów są zaś Nowe Planty z dywanami kwiatowymi w kształcie serc. Turyści oraz fani geocachingu mogą z kolei zwiedzać Chełmno trasą „Serce miasta zakochanych”.

Chełmno jest jednym z najstarszych polskich miast. Utworzono je na prawie chełmińskim, tj. na podstawie dokumentu lokacyjnego, który stał się podstawą do założenia ponad 200 kolejnych miast, m.in. Warszawa, Gdańsk, Królewiec. Niemal w pełni zachowało XIII-wieczny układ urbanistyczny i zabytki, dzięki czemu nazywane jest "małym Krakowem" lub "polskim Carcassonne". Jego symbolem jest dominująca nad doliną Wisły panorama, którą tworzą wieże kościołów. Dzięki położeniu miasta na 9 wzgórzach, można ją podziwiać ze wszystkich stron świata. Z kolei mury obronne (2270 m) są jednym z najwspanialszych przykładów architektury obronnej w Europie, a ratusz wraz ze średniowieczną miarą długości - "prętem chełmińskim" (4,35 m) - to perła architektury renesansowej. Na ok. 33 ha starówki, wpisanej na Listę Pomników Historii Prezydenta RP, jest niemal 200 zabytków.

Marzenna Głuchowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Apolonia
2022-02-13 19:45:01
Na pewno przyjemnie będzie odwiedzić to miasto, gdy pandemia się definitywnie skończy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA