Wtorek, 26 września 2023 r. 
18 szczecin
REKLAMA

Mam na imię... Smartfon

Data publikacji: 02 stycznia 2018 r. 14:04
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2018 r. 11:27
Mam na imię... Smartfon
Fot. EPA/JAGADEESH  

W Indiach imieniny nie są hucznie obchodzone, jednak imiona takie jak Android i Skylab mogą być znakiem czasów i wskazywać na postęp technologiczny lub ważne wydarzenie. Nazwisko służy za to do odszyfrowania pozycji, kasty i majętności jego posiadacza.

W lipcu w 1979 r. południowe Indie ogarnęła panika. Ludzie śpiący nocami na wolnym powietrzu przenosili się do domów. W świątyniach modlono się o łaskę nieba, bo nad głowami ludzi mieszkających nad Oceanem Indyjskim, w tym nad stanem Telangana, przelatywało laboratorium kosmiczne Skylab. Dziewięciopiętrowe laboratorium ważące 77 ton weszło w atmosferę 12 lipca, a jego kawałki spadły do oceanu i częściowo na Australię. W podzięce za ocalenie państwo Reddy z Medchalu w Telanganie nadali nowo narodzonemu chłopcu imię Skylab. Ten później stał się bogatym biznesmenem i znanym politykiem Partii Kongresowej.

– Indusi mają słabość do oryginalnych imion i nazwisk. Są w tym bardzo kreatywni – mówi Francuzka Auragni Jeanson, która urodziła się w słynnym Auroville w południowych Indiach. – Moje imię to połączenie miejsca urodzenia, francuskiego imienia Aure i Agni, czyli boga ognia.

Ramesh Chand Rathore pracuje w rejestracji pacjentów przychodni w Nainwie, miasteczku w Radżastanie na zachodzie Indii. Na pytanie o imię pacjenci coraz częściej odpowiadają: „Android”.

– Byliśmy osłupieni, napotykając te imiona, ale już się do nich przyzwyczailiśmy – powiedział agencji informacyjnej PTI.

Oprócz imienia Android, pochodzącego od popularnego systemu operacyjnego telefonów komórkowych, zdarzają się też Smartfony i Sim Karty. Mieszkańcy okolicznych wiosek upodobali sobie też na imiona nazwy marek telefonów, w tym Nokia i Samsung.

– Kiedyś ludzie w Indiach, podobnie jak wszędzie na świecie, mieli tylko imiona i przydomki. Kiedy urzędnicy zaczęli pytać o nazwiska, trzeba było coś wymyślić – tłumaczy Jonathan Koshy, który w Delhi wykłada literaturę na uczelniach wyższych. Dużo czasu spędza też podróżując przez indyjskie wioski. – Nazwisko nadawano od kasty, która najczęściej była również zawodem. Tak pojawiły się nazwiska Engineer, Lawyer i Contractor oznaczające inżyniera, prawnika i właściciela firmy budowlanej. Często takie nazwiska przybierali ludzie, którzy pochodzili z niższych warstw społecznych i współcześnie awansowali. W ten sposób chcieli ukryć swoje pochodzenie.

Neutralnym nazwiskiem na północy Indii jest np. Kumar i Verma, za to Singh oznacza „lwa” i nadawane jest najczęściej w społeczności wyznającej sikhizm, która nie uznaje podziału kastowego. Z kolei Khan, jak bożyszcze kina bollywoodzkiego Shah Rukh Khan, wskazuje na muzułmanina.

(pap)

Fot. EPA/JAGADEESH

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Sławka
2018-01-05 20:42:54
Apropos imion w Polsce. Nam z mężem się bardzo podobają polskie słowiańskie imiona. Przemysław, Radosław, ale też Stanisław, Czesława, Wisława - jest wiele pięknych imion. Pozdrawiamy i innych rodziców też namawiamy do polskiej tradycji nadawania słowiańskich imion.
Leon
2018-01-02 19:16:48
W Polsce wielu przydałaby się trochę większa pomysłowość w wyborze imienia. Nie wszyscy muszą się nazywać Julia, Zuzanna albo Antoni i Jakub. Jest aż ponad 300 imion do wyboru! Rodzice, miejcie więcej fantazji i oryginalności!!!
Jan
2018-01-02 14:31:36
"Indusi maja slabosc ..." poprawnie,chyba, powinno byc "Hindusi".

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA