środa, 20 czerwca 2018.
Strona główna > Na Luzie > Mam na imię... Smartfon

Mam na imię... Smartfon

Mam na imię... Smartfon
Data publikacji: 2018-01-02 14:04
Ostatnia aktualizacja: 2018-01-05 20:49
Wywietleń: 1320 307860

W Indiach imieniny nie są hucznie obchodzone, jednak imiona takie jak Android i Skylab mogą być znakiem czasów i wskazywać na postęp technologiczny lub ważne wydarzenie. Nazwisko służy za to do odszyfrowania pozycji, kasty i majętności jego posiadacza.

W lipcu w 1979 r. południowe Indie ogarnęła panika. Ludzie śpiący nocami na wolnym powietrzu przenosili się do domów. W świątyniach modlono się o łaskę nieba, bo nad głowami ludzi mieszkających nad Oceanem Indyjskim, w tym nad stanem Telangana, przelatywało laboratorium kosmiczne Skylab. Dziewięciopiętrowe laboratorium ważące 77 ton weszło w atmosferę 12 lipca, a jego kawałki spadły do oceanu i częściowo na Australię. W podzięce za ocalenie państwo Reddy z Medchalu w Telanganie nadali nowo narodzonemu chłopcu imię Skylab. Ten później stał się bogatym biznesmenem i znanym politykiem Partii Kongresowej.

– Indusi mają słabość do oryginalnych imion i nazwisk. Są w tym bardzo kreatywni – mówi Francuzka Auragni Jeanson, która urodziła się w słynnym Auroville w południowych Indiach. – Moje imię to połączenie miejsca urodzenia, francuskiego imienia Aure i Agni, czyli boga ognia.

Ramesh Chand Rathore pracuje w rejestracji pacjentów przychodni w Nainwie, miasteczku w Radżastanie na zachodzie Indii. Na pytanie o imię pacjenci coraz częściej odpowiadają: „Android”.

– Byliśmy osłupieni, napotykając te imiona, ale już się do nich przyzwyczailiśmy – powiedział agencji informacyjnej PTI.

Oprócz imienia Android, pochodzącego od popularnego systemu operacyjnego telefonów komórkowych, zdarzają się też Smartfony i Sim Karty. Mieszkańcy okolicznych wiosek upodobali sobie też na imiona nazwy marek telefonów, w tym Nokia i Samsung.

– Kiedyś ludzie w Indiach, podobnie jak wszędzie na świecie, mieli tylko imiona i przydomki. Kiedy urzędnicy zaczęli pytać o nazwiska, trzeba było coś wymyślić – tłumaczy Jonathan Koshy, który w Delhi wykłada literaturę na uczelniach wyższych. Dużo czasu spędza też podróżując przez indyjskie wioski. – Nazwisko nadawano od kasty, która najczęściej była również zawodem. Tak pojawiły się nazwiska Engineer, Lawyer i Contractor oznaczające inżyniera, prawnika i właściciela firmy budowlanej. Często takie nazwiska przybierali ludzie, którzy pochodzili z niższych warstw społecznych i współcześnie awansowali. W ten sposób chcieli ukryć swoje pochodzenie.

Neutralnym nazwiskiem na północy Indii jest np. Kumar i Verma, za to Singh oznacza „lwa” i nadawane jest najczęściej w społeczności wyznającej sikhizm, która nie uznaje podziału kastowego. Z kolei Khan, jak bożyszcze kina bollywoodzkiego Shah Rukh Khan, wskazuje na muzułmanina.

(pap)

Fot. EPA/JAGADEESH

Komentarze

Sławka
Apropos imion w Polsce. Nam z mężem się bardzo podobają polskie słowiańskie imiona. Przemysław, Radosław, ale też Stanisław, Czesława, Wisława - jest wiele pięknych imion. Pozdrawiamy i innych rodziców też namawiamy do polskiej tradycji nadawania słowiańskich imion.
2018-01-05 20:42:54
Leon
W Polsce wielu przydałaby się trochę większa pomysłowość w wyborze imienia. Nie wszyscy muszą się nazywać Julia, Zuzanna albo Antoni i Jakub. Jest aż ponad 300 imion do wyboru! Rodzice, miejcie więcej fantazji i oryginalności!!!
2018-01-02 19:16:48
Jan
"Indusi maja slabosc ..." poprawnie,chyba, powinno byc "Hindusi".
2018-01-02 14:31:36

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Finalistki Gryfii na plenerze cz.2
Finalistki Gryfii na plenerze literackim
Plener literacki wystartował
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy