Niedziela, 22 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Kochajmy się jak bracia, liczmy jak Polacy

Data publikacji: 15 lutego 2020 r. 12:24
Ostatnia aktualizacja: 15 lutego 2020 r. 15:56
Kochajmy się jak bracia, liczmy jak Polacy
 

Lubimy okazywać swoje uczucia nie tylko w walentynki, ale jak się okazuje - nie zawsze są one pozytywne, szczególnie jeśli w grę wchodzą pieniądze. O ile w co drugim domu panuje harmonia, to regularne boje o wydatki toczy około 17 proc. z nas. Najczęściej do sporów dochodzi pomiędzy partnerami, a prowokują chętniej kobiety. Częściej o pieniądze spierają się osoby, które posiadają dzieci, są w związku partnerskim lub małżeńskim albo są w gorszej sytuacji finansowej – wynika z badania przeprowadzonego dla Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor.

Tylko mniej więcej co 3 badany (30 proc.) wskazał, że kwestie finansowe nigdy nie były powodem sporów i konfliktów. U ponad połowy Polaków panuje zgoda i nigdy lub bardzo rzadko dochodzi tam do potyczek o domowy budżet. Okazuje się więc, że zazwyczaj jesteśmy spolegliwi i dobrze się dogadujemy – szczególnie że dodatkowe 24 proc. raczej nie doświadcza napiętych stosunków na tym tle. Jednak 17 proc. Polaków stale spiera się o wydatki – pokazuje badanie Quality Watch dla BIG InfoMonitor.

Z kim najczęściej toczymy finansowe potyczki?

To zależy od wielu czynników, jednak najchętniej „drzemy koty” ze swoim partnerem lub małżonkiem. 14 proc. z nas zdarza się to także z rodzicami – zdecydowanie częściej swoje odmienne zdanie w tym zakresie manifestują osoby w wieku 18-24 lat (aż 45 proc. wskazań). Spory występują natomiast najrzadziej pomiędzy rodzeństwem, tylko 5 proc. badanych wskazało taką odpowiedź.

– Budżety w większości Polskich rodzin są ograniczone, mimo to domownicy najczęściej szukają kompromisów i dobrze się dogadują. W utrzymaniu dobrej finansowej atmosfery pomagają odpowiednie nawyki. Gromadzenie oszczędności i rozumienie potrzeb innych to podstawa harmonijnego życia domowego – mówi Diana Borowiecka, ekspert BIG InfoMonitor.

Ważną rolę w chłodzeniu emocji odgrywa upływający czas. Młodsi są zdecydowanie bardziej podatni na rodzinne „spięcia”, gdy w grę wchodzi mamona. Około 20 proc. z nich lubi mieć na temat finansów swoje zdanie. Z wiekiem łagodniejemy i coraz częściej szukamy kompromisu, tak by zadowolić wszystkich i uniknąć napięć. Osobom w średnim wieku finansowe sprzeczki zdarzają się rzadko lub bardzo rzadko, a wśród emerytów odsetek osób bezkonfliktowych wzrasta do ponad 40 proc.

– Różnice mogą wynikać z relacji ilości potrzeb do zasobności portfela. Młode osoby mają zazwyczaj mniejsze dochody i częściej stają przed dylematami, na co wydać pieniądze. W szerszym kontekście okazuje się, że nie tylko młodzież, ale wszystkie osoby, które mają mniejszy luz finansowy, częściej kłócą się o wydatki – dodaje Diana Borowiecka. 

Kobiety częściej okazują „finansowe emocje”

Płeć piękna jest nieco bardziej wyczulona na punkcie domowych finansów niż mężczyźni. Blisko co piąta kobieta przyznaje, że często różnice w podejściu do wydawania pieniędzy mogą przerodzić się w spór, a nawet kłótnię. O ile mężczyźni są bardziej opanowani – ponad 14 proc. często traci głowę, gdy chodzi o wspólne wydatki – to ze swoją drugą połówką toczą spory z równie wielką determinacją co kobiety. Te natomiast częściej używają swego instynktu macierzyńskiego i bardziej kontrolują to, na co chcą je „naciągnąć” dzieci. O ile kobiety częściej okazują emocje w związku, to w badaniu uwidacznia się, że mężczyźni są bardziej skłonni sprzeciwić się rodzicom – aż 17 proc. z nich zdarza się podnieść na nich głos w dyskusji.

(ip)

Fot. Paulina Sikora

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA