Na Słowacji od tygodnia obowiązują łagodniejsze restrykcje dla osób zaszczepionych i ozdrowieńców. W związku z poluzowaniem obostrzeń otwarta została największa słowacka stacja narciarska – Jasna Chopok w Niżnych Tatrach, a także ośrodek w Szczyrbskim Jeziorze w Tatrach Wysokich. Ponadto znów można oglądać Tatrzańską Świątynię Lodową na Hrebienku.
To już dziewiąte lodowe dzieło sztuki, które wyrosło w tym miejscu. W sercu Tatr Wysokich, na 1285 m n.p.m., można było podziwiać m.in. barcelońską Sagradę Familię, watykańską bazylikę św. Piotra, paryską Notre Dame, a także sobór Zmartwychwstania Chrystusa w Petersburgu. W tym roku na Hrebienku (Smokowieckie Siodełko) wzniesiono romańską (Liczne rozbudowy przyczyniły się do wzbogacenia budynku różnymi stylami architektonicznymi - gotycki, barokowy, plateresco i neoklasyczny) katedrę z Santiago de Compostela. W hiszpańskiej świątyni znajduje się krypta św. Jakuba Apostoła i stanowi ona ostateczny cel wędrówki pielgrzymów Camino de Santiago.
W powstaniu katedry na Hrebienku w tym roku brało udział 20 rzeźbiarzy: z Czech, Słowacji i jedna Amerykanka. Głównym budowniczym znów był Adam Bakoš. Przez ręce twórców przeszło 1880 bloków sprowadzonego z Polski lodu. Ważyły one ponad 225 ton. Tatrzańska Świątynia Lodowa jak zwykle jest pod kopułą o średnicy 25 metrów, a najwyższy punkt budowli osiąga wysokość 12 m. Tegoroczną nowością jest umieszczony pod dachem kopuły wkład termoizolacyjny, który utrzyma w niej ujemną temperaturę nawet przy wyższych temperaturach na zewnątrz (, a jednocześnie pozwoli zaoszczędzić na jej chłodzeniu.
Motywem przewodnim powstałej w listopadzie Tatrzańskiej Świątyni Lodowej stała się pielgrzymka śladami św. Jakuba. Trwa bowiem Xacobeo - Rok Jakubowy, Rok Święty lub Rok Jubileuszowy. Obchodzony jest w latach, w których 25 lipca (święto Jakuba Większego Apostoła) wypada w niedzielę. Jednakże został on wyjątkowo przedłużony do końca 2022 r. z powodu niemożności podróżowania i organizowania przez pandemię dużych imprez.
- Lodowa katedra posiada ikoniczne detale, takie jak niepozorny okrąg na fasadzie świątyni przedstawiający greckie symbole w odwrotnej kolejności - omega i alfa, symbolizujące miejsce, w którym coś starego się kończy, a coś nowego zaczyna, a także lodową muszlę jako symbol pielgrzymów do Santiago de Compostela - mówi Lukáš Brodanský z ośrodka górskiego Tatry Wysokie. - I jest też oczywiście rzeźba Świętego Jakuba, którą pątnicy przytulają po zakończeniu pielgrzymki. Została wykonana z drewna i znajduje się w lewym skrzydle świątyni.
Nad misternie wyciosaną i wyciętą z lodowych brył monumentalną katedrą, jak w hiszpańskim oryginale, wznoszą się bogato zdobione, nieco przysadziste wieże.
- Tak jak w Santiago de Compostela koniec pielgrzymki jest symbolem początku czegoś nowego, tak naszym wielkim życzeniem jest, aby omega i alfa z katedry stworzyły także w naszym rozumieniu symbolikę oznaczającą koniec złych covidowych czasów oraz nową erę, która zmierza ku lepszemu - dodaje Brodanský.
Tatrzańska Świątynia Lodowa ma być dostępna do kwietnia 2022 r.
Marzenna Głuchowska