piątek, 24 stycznia 2020.
Strona główna > Na Luzie > Jest coraz więcej biegaczy

Jest coraz więcej biegaczy

Jest coraz więcej biegaczy
Data publikacji: 2016-03-13 19:05
Wywietleń: 764 123330

 Rozmowa z Robertem Szychem z Ruchowej Akademii Zdrowia

- Załóżmy, że czterdziestolatek z nadwagą, który ostatni raz ćwiczył w liceum, postanawia zostać królem biegania. Jak ma zacząć, żeby się nie zabić?

- Powinien zacząć od konsultacji z fachowcami, na przykład z Ruchowej Akademii Zdrowia. Po konsultacjach dowie się także, co jeść, kiedy, w jakich ilościach. Dieta jest bowiem istotnym elementem sportowego trybu życia. Ważne jest także dobranie odpowiedniego obuwia – trampki i tenisówki to naprawdę nie jest dobre rozwiązanie. Tak naprawdę zacząć biegać można w każdym wieku. Tylko ostrożnie. Bieganie należy rozpocząć od marszobiegu. Nie za długiego, bez ostrego tempa. Minucie marszu niech towarzyszy minuta truchtu. Z czasem należy zmieniać proporcje między biegiem a marszem. Celem na początek powinien być wysiłek fizyczny trwający z pół godziny.

- Jak jest z zainteresowaniem bieganiem?

- W ostatnich trzech latach widzimy olbrzymi wzrost zainteresowania. Wynika to z mody, ale także z rosnącej świadomości tego, jak zdrowe jest bieganie. Jest też coraz więcej imprez biegowych, w których można wziąć udział, bieganie staje się częstym tematem prywatnych rozmów.

- Co zrobić, aby nie zniechęcić się po dwóch tygodniach?

- Dobrze jest na początku znaleźć sobie grupę, z którą będziemy trenowali. Wspólne bieganie jest bardzo motywujące. Ruchowa Akademia Zdrowia organizuje biegi na przykład w niedziele o g. 10 przy Oberży Chłopskiej, czy w środy o 9.30 na Stadionie Lekkoatletycznym przy ul. Litewskiej 20. Biega z nami sporo osób początkujących.

- A co bieganie dało Panu?

- Robię to od 28 lat, to całe moje życie, kocham sport. Dzięki uprawianiu sportu czuję się zdrowy, bieganie uczy także dyscypliny, takiego układania harmonogramu dnia, żeby znaleźć w nim czas na wysiłek fizyczny. Poza tym z satysfakcją patrzę na osoby, które kiedyś dopiero zaczynały bieganie, a teraz wychodzi im to naprawdę dobrze. Dzięki endorfinom biegacze to osoby pozytywnie nastawione.

- Dziękuję za rozmowę

©℗

Rozmawiał Alan Sasinowski

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie