Środa, 22 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Apel o zmianę tonacji hymnu, by łatwiej było go śpiewać

Data publikacji: 28 listopada 2017 r. 10:09
Ostatnia aktualizacja: 12 września 2018 r. 11:27
Apel o zmianę tonacji hymnu, by łatwiej było go śpiewać
 

Większość ludzi nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji – twierdzi organizator Lekcji Śpiewania na Rynku Głównym w Krakowie Waldemar Domański, który zwrócił się do Prezydenta RP z apelem o zmianę ustawowego zapisu.

Waldemar Domański zauważył, że w zapisie ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r., o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych, znajduje się bezwzględny wymóg wykonywania hymnu narodowego według załączonych nut – w tonacji F-dur. Jak twierdzi Domański "większość ludzi posługuje się nieszkolonym głosem i nie jest w stanie wykonać należycie hymnu w narzuconej przez ustawę tonacji, bo jego możliwości znajdują się w obszarze tonacji C-dur lub D-dur". Dlatego zwrócił się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o podjęcie inicjatywy zmiany ustawy i wpisanie w jej treść nowej tonacji hymnu – "C–dur", aby wszyscy mogli go śpiewać nie naruszając prawa. Podkreślił, że list to nie jest żart.

– Tonacje podczas wspólnego śpiewania na Rynku Głównym dostosowujemy zawsze do możliwości wielotysięcznego tłumu. Zauważyliśmy, ze tonacja F-dur, w której zgodnie z ustawą trzeba śpiewać hymn, powoduje, że skala jest za wysoka dla możliwości ludzi – powiedział Domański. Dodał, że 11 listopada przeprowadził swoiste referendum – zwrócił się do zebranego w liczbie 6 tys. osób tłumu z pytaniem, „która tonacja jest dla nich lepsza do śpiewania", a zebranych na Rynku Głównym ludzie odpowiedzieli, że łatwiej wykonuje im się hymn w tonacji C-dur.

Rektor Akademii Muzycznej w Krakowie i chórmistrz, prof. Stanisław Krawczyński powiedział: "Nie ma to żadnego znaczenia w jakiej tonacji wykonuje się hymn narodowy, bo ludzie sami dostosowują jego tonacje do własnych możliwości. Można tylko zwrócić uwagę na to, że tonacja F-dur jest wygodniejsza dla orkiestry i dla zespołów dętych, a hymn państwowy wykonuje się podczas oficjalnych spotkań i uroczystości najczęściej właśnie w formie instrumentalnej. Natomiast przyznać należy, że śpiewającym ludziom, ze względu na skale głosu – łatwiej jest go wykonać w niższej o kwartę tonacji C-dur".

(pap)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ton
2017-12-02 14:17:26
Zmiana tonacji to za mało. Zmienmy treść. Dał nam przykład Lech Kaczyński jak zwyciężać mamy.
Ciekawe...
2017-11-29 01:09:51
Czy nie jest to przypadkiem, kolejna Lewacka pro-PO-zycja...? I miejmy nadzieje, ze Pan Prezydent zastosuje "Veto" !!
o
2017-11-28 10:52:16
jak zmieniać to tylko w discopolo. jedna flaszka mi zginęła więc po drugą idę a po drodze to poderwę jakąś fajną dzidę.marsz marsz do wioski, rwę z jej ci**i włoski pojedziemy samochodem obdaruję ciebie lodem d-dur, c-dur,f-mol a może porapujemy?
;-)
2017-11-28 10:45:58
Oby znów tylko niektórzy nie spiewali z ziemi włoskiej do Wolski...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA