środa, 21 października 2020.
Strona główna > Koronawirus > Wojsko gotowe do pomocy DPS-om

Wojsko gotowe do pomocy DPS-om

Wojsko gotowe do pomocy DPS-om
Data publikacji: 2020-04-27 09:39
Ostatnia aktualizacja: 2020-04-28 09:26
Wywietleń: 1071 452045

Działają już wojskowe Zespoły Interwencji Kryzysowej, gotowe nieść natychmiast pomoc domom pomocy społecznej w razie kryzysu epidemiologicznego w placówce. Taki zespół powstał także na bazie 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

Na mocy decyzji ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka w każdym województwie na bazie brygad obrony terytorialnej oraz jednostek podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych został utworzony Zespół Interwencji Kryzysowych. Głównym celem powstania jest wsparcie ewakuacji i przywracania zdolności do funkcjonowania domów pomocy społecznej. Zespoły mogą być kierowane do działania przez Dowództwo WOT na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego lub wojewody.

Zespół Interwencji Kryzysowej przy 14. ZBOT, tak jak inne ZIK w kraju, jest utrzymywany w 6-godzinnej gotowości do podejmowania działań. Jego zadaniem jest: pobieranie wymazów od mieszkańców, pracowników oraz personelu DPS oraz ich przekazywanie do laboratoriów; przeprowadzenie segregacji (triażu) mieszkańców, personelu i pracowników DPS w celu przygotowania ewakuacji do placówek medycznych; ewakuacja mieszkańców, personelu i pracowników do wskazanych placówek medycznych; dekontaminacja pomieszczeń, sprzętu oraz pojazdów użytych do ewakuacji; szkolenia mieszkańców, pracowników i personelu DPS w zakresie wdrożenia czynności mających na celu wyeliminowanie transmisji koronawirusa oraz odtworzenie pierwotnej zdolności DPS do funkcjonowania.

Tylko w województwie zachodniopomorskim działa ponad 30 DPS-ów, w których znajduje się ponad 4 tys. starszych osób i niemal drugie tyle personelu. To właśnie tego typu placówki stają się często szczególnie narażone na epidemię koronawirusa, dochodzi tam do niekontrolowanego rozprzestrzeniania się choroby. Dotąd już w co najmniej kilkunastu DPS-ach w kraju pojawiły się przypadki koronawirusa wśród pacjentów lub personelu. W ostatnim czasie jednostki WOT i przydzielone siły z innych RSZ brały udział w ewakuacji i przywracaniu funkcji pierwotnych w DPS-ach w: Koszęcinie, Drzewnicy oraz Kaliszu.

- Osoby starsze są szczególnie narażone na zarażenie i ciężki przebieg choroby spowodowanej koronawirusem, dlatego musimy szczególnie je chronić - wyjaśnia dowódca 14 ZBOT płk Grzegorz Kaliciak. - Nasz Zespół Interwencji Kryzysowej gotów jest w każdej chwili spieszyć z pomocą DPS-om znajdującym się w naszym województwie. Mamy stały kontakt ze wszystkimi domami pomocy społecznej i monitorujemy sytuację w tych placówkach.

Żołnierze 14 ZBOT już w ubiegłym tygodniu przy trzech DPS-ach w naszym województwie postawili namioty dla personelu, aby w razie sytuacji kryzysowej nie musiał udawać się do domówi. 

Codziennie w walkę z koronawirusem w regionie zachodniopomorskim zaangażowanych jest prawie 200 żołnierzy 14 ZBOT i pomagających im podchorążych z Akademii Wojsk Lądowych.

(ip)

Fot. WOT

 

Komentarze

dario
A szkolenie specjalistyczne odbyli???
2020-04-28 09:13:58
ed
To nie wojsko tylko terytorialsi.
2020-04-27 11:18:48

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
12
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Pierwszy dzień neutralizacji tallboya

Sonda

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie