Środa 26 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Wirusolog: koronawirus zmienia oblicze, pozostanie z nami na długo

Data publikacji: 2022-01-08 17:32
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-10 23:26
Wirusolog: koronawirus zmienia oblicze, pozostanie z nami na długo
Fot. Pixabay.com  

"Koronawirus zmienia oblicze", walka z nim będzie "długim wyzwaniem" - uważa znana włoska wirusolog Ilaria Capua. Na łamach dziennika "Corriere della Sera" napisała, że wariant Omikron to "kuzyn" oryginalnego wirusa, który bardzo się zmienił i dlatego umyka reakcji immunologicznej.

W tekście opublikowanym w sobotę Capua, pracująca na Uniwersytecie Florydy podkreśliła, że "zbyt iluzoryczne" były oczekiwania, że wraz z nadejściem 2022 roku możliwe będzie wyjście z pandemii.

Jej zdaniem koronawirus, także w kolejnych wariantach, jakie się pojawią, będą towarzyszyć człowiekowi, ale i różnym gatunkom zwierząt przez wiele lat. Zwróciła uwagę na to, że ponad 30 procent dzikich jeleni w pięciu amerykańskich stanach jest zakażonych tym wirusem.

"Jesteśmy niestety na początku makrocyklu, który może trwać setki lat" - uważa włoska uczona. Wystarczy, jak dodała, przyjrzeć się przebiegowi odry w ostatnich 2 tysiącach lat, po tym , jak przeszła z jednego z gatunków bydła na człowieka.

Ilaria Capua zauważyła, że nowością w przypadku wariantu Omikron jest to, że zaczyna on stawać się nowym serotypem SARS-CoV-2. To zaś oznacza, wyjaśniła, że znacznie różni się od oryginalnego szczepu z Wuhan w Chinach sprzed dwóch lat oraz jego bezpośrednich następców i dlatego może częściowo umknąć reakcji immunologicznej.

Badaczka opisała to obrazowo: "to tak, jakby w ciągu tych dwóch lat kuzyn Omikron zapuścił włosy, brodę, wąsy i zawsze nosił okulary słoneczne tak, aby aparat w telefonie komórkowym i algorytmy rozpoznawania twarzy nie rozpoznawały go tak, jak Alfę, Gammę czy Deltę".

Jak zaznaczyła Capua, Omikron "da nam popalić z powodu swej wysokiej zakaźności". Ten wirus jest inny, zmienił się i dlatego osoby kilka razy zaszczepione zarażają się nim – dodała.

W konkluzji wirusolog zauważyła: "Tak, jak to było w przypadku innych wirusów- odry czy HIV, z SARS-CoV-2 i jego niezliczonymi potomkami będziemy musieli koegzystować długo i jak najlepiej stosować naszą wiedzę oraz środki prewencji; te drugie oczywiście stale rozwijając".

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

ITALIA
2022-01-10 22:58:31
co ta makaronowa "znawczyni" wie o wirusach? lepiej niech pilnuje tortellini zeby jej NIE wykipjaly!!!
@XD
2022-01-09 02:40:17
To proste! Zbadali te, co padły w wyniku tej infekcji wirusowej. Zwierzęta leśne nie były szczepione!
Paragraf
2022-01-08 18:30:26
Pierdu, pierdu - to tak w skrócie.
XD
2022-01-08 17:47:33
"30 procent dzikich jeleni w pięciu amerykańskich stanach jest zakażonych tym wirusem." ciekawe jak zbadali te dzikie jelenie XD

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA