Środa 26 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Ucieczka z Nowego Jorku

Data publikacji: 2022-01-08 13:48
Ostatnia aktualizacja: 2022-01-10 23:26
Ucieczka z Nowego Jorku
Fot. Pixabay.com  

837 400 osób złożyło wnioski o zmianę adresu z nowojorskiego na inny w 2020 roku. Prawdopodobnie niektórzy powrócą, kiedy skończy się pandemia, ale inni znikną na zawsze – pisze w piątek „New York Times”.

Zgodnie z danymi biura rewidenta miejskiego powołującego się na statystyki amerykańskiej poczty liczba wniosków o zmianę adresu w roku 2020 stanowi 36-procentowy wzrost w zestawieniu z rokiem poprzednim.

Setki tysięcy ludzi opuszczają Nowy Jork

Szczególnie wzrosła w marcu 2020 roku. Nowojorczycy złożyli wówczas prawie 80 tys. formularzy decydując się na przeprowadzkę. Był to 65-procentowy skok w stosunku do poprzedniego marca.

Wielu z tych, którzy wyjechali, być może do domów weekendowych lub wakacyjnych, aby uciec przed Covidem, od tego czasu powrócili do miasta. Nigdy nie planowali, że znikną na zawsze. Ale niektórzy opuszczając miasto podczas pandemii, przenieśli się na stałe” – zauważyła gazeta.

„NYT” zwraca uwagę, że ci, którzy rejterują ponoszą konsekwencje. Ich decyzje wywołują m.in. krytykę przyjaciół. „Covid jest rzeczą przemijającą, ale Nowy Jork jest na zawsze. Będą żałować tego, co robią, ostrzegali sceptycy, zwracając uwagę na głupotę podejmowania dalekosiężnych decyzji w oparciu o tymczasową sytuację” – podkreśla gazeta.

W jej opinii, kiedy miastem, które się opuszcza, jest Nowy Jork, poziom towarzyszącej temu irytacji wydaje się szczególnie wysoki. Przyjaciele traktują to tak, jakby to była osobista zniewaga ze strony byłych mieszkańców.

Dlaczego wyjeżdżają z miasta?

- Ludzie, którzy wyprowadzili się z Nowego Jorku w czasie Covidu, zdecydowali, że miasto nie jest wystarczająco bezpieczne, nie jest wystarczająco atrakcyjne, nie jest wystarczająco dobre, jest zbyt drogie. Ich przyjaciele mogą to odebrać jako oskarżenie dla ich własnego wyboru. (...) "Jestem lojalny wobec mojego miasta, a wy wszyscy je opuszczacie"– oceniła tę postawę profesor psychiatrii w NewYork-Presbyterian Hospital/Weill Cornell Medical Center Gail Saltz.

Zastanawiając się nad przyczynami rejterady dziennik pisze, że część z tych, którzy wyjechali, mogłaby nadal być w Nowym Jorku, gdyby nie pandemia. Inni uznali jednak, że nadszedł czas, by ruszyć dalej i wyjechać, a Covid był tym, co ostatecznie przeważyło.

„Być może chcieli więcej przestrzeni. Może chcieli niższych kosztów życia. Teraz mogą pracować zdalnie, więc dlaczego nie mieliby mieszkać gdzie indziej? Ale niezależnie od powodów, dla których odeszli, zostawili kilku wściekłych przyjaciół” – konkluduje „NYT”.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

PRAWDA
2022-01-23 20:06:58
zgadzam sie z A moze , bo obecny prezydent tez chodzi na ryby
N.Y.
2022-01-23 20:04:33
LUDZIE TAKI SMROD URYNY I KUPY NIE ZNAJDZIESZ NIGDZIE I NAWET CORONA I OMIKRON O M I J A J A TO CITY!
NIEEE
2022-01-10 23:21:45
NIE i NIE - oni luzuja to miasto dla "emigracji emigracyjnej . Przeciesz to miasto ma swoja historie zapisana Historia emigracyjna - FOREVER- .......
A moze...
2022-01-08 21:05:50
I po-wodem jest rowniez obecny Prezydent... tylko Nikt nie chce sie do tego przyznac ?/??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA