wtorek, 26 stycznia 2021r.

WHO: analizujemy szczepionkę Pfizer-BioNTech pod kątem możliwego użycia w nagłych wypadkach

Data publikacji: 2020-12-02 23:05
Ostatnia aktualizacja: 2020-12-02 23:05
WHO: analizujemy szczepionkę Pfizer-BioNTech pod kątem możliwego użycia w nagłych wypadkach
Fot. Pixabay  
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała w środę, że otrzymała dane od firmy Pfizer i BioNTech w sprawie szczepionki na Covid-19 i analizuje je pod kątem "możliwego umieszczenia szczepionki w wykazie do użycia w nagłych wypadkach", co jest kryterium dla państw, które zezwolą na jej stosowanie.

Wielka Brytania jako pierwszy kraj na świecie dopuściła w środę do użycia opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionkę przeciw koronawirusowi. Brytyjski rząd przyjął rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę tych firm do użytku.

Odnosząc się do rekomendacji MHRA, WHO w oświadczeniu dla agencji Reutera przekazała: "WHO prowadzi również rozmowy z MHRA na temat możliwości dostępu do niektórych informacji z ich oceny, co mogłoby przyspieszyć umieszczenie (szczepionki) w wykazie WHO".

Według Londynu szczepionka powinna dotrzeć do najbardziej narażonych na zakażenie osób na początku przyszłego tygodnia. Chodzi o pensjonariuszy domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń.

W pierwszej połowie listopada amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer poinformował, że opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech szczepionka przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 ma ponad 90 proc. skuteczności, a później sprecyzowano, że nawet 95 proc. Proces formalnego dopuszczania tej szczepionki do użycia w Wielkiej Brytanii zaczął się 20 listopada.

(PAP)

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ