środa, 15 lipca 2020.
Strona główna > Koronawirus > Wentylacja pomieszczeń chroni przed COVID-19

Wentylacja pomieszczeń chroni przed COVID-19

Wentylacja pomieszczeń chroni przed COVID-19
Data publikacji: 2020-05-30 14:59
Ostatnia aktualizacja: 2020-05-31 16:39
Wywietleń: 1546 457355
Naukowcy przekonują, że brak odpowiedniej wentylacji zamkniętych przestrzeni, w domu i w zakładach pracy zwiększa ryzyko zakażenia SARS-Cov-2. Ich zdaniem zapobieganie zakażeniom drogą powietrzną to jeden z filarów walki z pandemią.

Specjaliści z University of Surrey i z Queensland University and Technology wyjaśniają, że ludzie, kichając lub kaszląc, wyrzucają kropelki wody zawierające sól, materię organiczną oraz mierzące mniej niż 100 nm wirusy.

Woda z kropel wyparowuje i cząsteczki aerozolu stają się na tyle lekkie, że unoszą się w powietrzu przez długi czas. Kiedy więc pomieszczenie nie jest wietrzone, stężenie wirusowych cząstek rośnie. To z kolei podnosi ryzyko infekcji. Ma to miejsce szczególnie w miejscach, w których powietrze stoi, a tak dzieje się w wielu zamkniętych przestrzeniach.

W celu zmniejszenia ryzyka należy więc poprawić wentylację - twierdzą naukowcy.

- W czasie ostatnich miesięcy, życie z kryzysem wywołanym przez COVID-19 było bezprecedensowe. Musimy jednak wykorzystać tę globalną tragedię jako okazję do lepszego przygotowania się na przyszłe zagrożenia - mówi prof. Prashant Kumar, główny autor pracy opublikowanej w piśmie „City and Environment Interactions”.

- Ulepszona wentylacja wnętrz to ważny krok, który można podjąć, aby zmniejszyć ryzyko infekcji. Jednak trzeba wykonać więcej pracy, aby zrozumieć przenoszenie się COVID-19 i podobnych wirusów w powietrzu. Pomoże to ograniczyć ładunek wirusów w miejscach, w których zwykle przebywa duża liczba ludzi - podkreśla badacz.

(PAP)

Fot. Pixabay

 

Komentarze

Mam pomysl
Najlepiej mieszkać w szałasach bez ścian, sama strzecha, żaden wirus się nie utrzyma. Bardzo tanie budownictwo. To pomoże rozwiązać kryzys na rynku nieruchomości a jeszcze uchroni przed tą straszliwalą chorobą! Pan premier od dzisiaj pozwolił chodzić bez maseczek na dworze więc w zasadzie można tam siedzieć bez maseczki cały czas! Nie musicie dziękować!
2020-05-30 16:48:17

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
17
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie