Poniedziałek 03 października 2022r. 
REKLAMA

Temperatura otoczenia nie wpływa istotnie na SARS-Cov-2

Data publikacji: 2020-06-14 07:48
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-20 10:12
Temperatura otoczenia nie wpływa istotnie na SARS-Cov-2
 

Koronawirus SARS-Cov-2, który znalazł się na jakimś przedmiocie, pozostaje na nim aktywny niemal tak samo długo w niskiej, jak i w wysokiej temperaturze. Dobra wiadomość jest taka, że po godzinie jego zdolność do zakażania gwałtownie spada.

Choć wirus SARS-Cov-2 zakaża głównie poprzez krople śliny, to - zdaniem specjalistów - transmisję z udziałem różnych powierzchni również trzeba brać pod uwagę. Dotyczy to zwłaszcza szpitali.

Koronawirus na powierzchni a temperatura

Naukowcy ze szwajcarsko-niemieckiego zespołu sprawdzili więc, jak długo wirus utrzymuje zdolność zakażania na metalowej powierzchni w różnych temperaturach, od 4 st. C. - do 30 st. C.

- To zaskakujące: nie ma znaczenia, czy jest zimno - czy bardzo gorąco - mówi prof. Stephanie Pfänder z Ruhr-Universität w Bochum, współautorka pracy opublikowanej w "Journal of Infection".

Po godzinie ryzyko maleje

Na szczęście ryzyko infekcji szybko maleje. Po godzinie na suchym metalu spadało ono aż stukrotnie. W ciągu kolejnych ośmiu godzin liczba wirusowych cząstek niemal nie malała. Potem jednak zaczynała dalej powoli spadać. Działo się to niemal niezależnie od temperatury.

W temperaturze 4 st. C. liczba aktywnych cząstek wirusowych spadała o połowę w czasie 13 godzin, w temperaturze pokojowej to samo zajmowało około 9 godzin, a w 30 stopniach - około 18 godzin.

Badacze wykrywali wirusa nawet po 180 godzinach od momentu jego naniesienia na metalową płytkę.

- Dotąd zakładano, że wyższa temperatura może przyczyniać się do obniżenia zakażalności SARS-Cov2 latem. Jednakże stabilność wirusa nie wydaje się reagować na różne temperatury - przynajmniej, gdy znajduje się on na jakiejś powierzchni - podkreśla prof. Pfänder.

Badacze spekulują, że latem wirus może słabiej zakażać pod wpływem zmiany w wilgotności czy promieniowania UV.

(pap)

Fot. Pixabay

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@jan
2020-06-20 09:56:48
jan znowu chlałeś
@jan
2020-06-16 08:56:11
przestań bredzić głupoty
jan
2020-06-15 08:49:36
Temperatura otoczenia nie wpływa istotnie na SARS-Cov-2 natomiast wpłynie szczepionka od Gatesa po której jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki ta fałszywa epidemia zostania wygaszona przez media! Media nakręciły psychozę strachu i media to wygaszą po szczepieniach, bo w całej tej "pandemii" właśnie o szczepienia chodzi i kontrolę na ludźmi!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA