Wtorek 06 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Szumowski: Lato nie oznacza końca epidemii

Data publikacji: 2020-06-09 22:27
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-13 10:09
Szumowski: Lato nie oznacza końca epidemii
 

Lato nie oznacza końca epidemii, ona nie zniknęła, nie odchodzi – wskazał we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Ponowił deklarację, że w określonych sytuacjach, m.in. istotnego wzrostu ilości zakażeń, możliwy jest powrót niektórych obostrzeń.

- Epidemia nie zniknęła, nie odchodzi, nie skończyła się. Nie ma sytuacji, że lato to już koniec epidemii. Natomiast na pewno transmisji poziomych, czyli przekazywania na ulicy przypadkowym ludziom jest znacznie mniej – powiedział minister, który był wieczorem gościem w Polsat News. Wskazał, że są województwa, gdzie w ciągu ostatnich trzech dni było mniej niż 30 nowych zakażeń.

Ogniska nie we wszystkich kopalniach

Odnosząc się do uwag, że gdyby badań wykonywano w innych województwach tyle, co na Śląsku w kopalniach, wzrosty liczby przypadków byłyby większe, szef MZ stwierdził, że "tak nie jest".

- Są poszczególne ogniska w kopalniach, gdzie wyniki są dodatnie, a gdzie indziej mamy kopalnie, gdzie testujemy cztery tysiące górników i mamy tylko pięć dodatnich przypadków, a nie 200, 300 czy 500" – wskazał. "To nie jest tak, że testując masowo kilka tysięcy ludzi, zawsze mamy duże liczby dodatnich testów – dodał.

Możliwy powrót obostrzeń

Szumowski pytany, czy rząd myśli o powrocie do pewnych obostrzeń, powiedział, że "jeśli wybuchłaby gdzieś transmisja pozioma, wzrost byłby wykładniczy, to na pewno byłby powrót do obostrzeń". - Pamiętajmy, że całkowitego lockdown-u (ang. zamknięcia, blokady–PAP), takiego jak zrobiliśmy na początku epidemii, drugiego zrobić się nie dał – dodał. Minister wskazał jednocześnie, że poszczególne uwolnione już z obostrzeń obszary mogą zostać powtórnie ograniczone.

Szef MZ wyraził przekonanie, że w związku z badaniami prowadzonymi na Śląsku w kopalniach w najbliższych dniach liczba dodatnich wyników testów przez kolejne 10 dni będzie utrzymywała się na poziomie 300, 400 czy 500.

Pytany, czy zgodnie z zapowiedziami, od 19 czerwca będzie możliwy powrót kibiców piłkarskich na mecze, przekazał, że rozmawiał na ten temat we wtorek z szefową resortu sportu i otrzymał informację, że termin jest aktualny, ale z zastrzeżeniem, iż za każdym razem przy dużej imprezie, a taką jest mecz, decyzje będzie podejmował wojewoda wspólnie z wojewódzkim inspektorem sanitarnym.

(PAP)

Fot. Artur Bakaj (archiwum)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@sid
2020-06-13 10:08:40
Nie ma żadnej epidemii o przepraszam jest epidemia medialna nakręcona przez media! Po wyszczepieniu ludzi szczepionkami od wujka Gatesa media tą epidemię wygaszą!
Papapipapupa
2020-06-11 12:52:51
Po 1szej turze wprowadzą stan wyjątkowy
Pan minister
2020-06-10 22:39:34
Szumowski i spółka jeszcze nie sprzedali wszystkich maseczek, więc obowiązek noszenia szmateczek wróci niebawem. Polecam umysłowo sprawnym inaczej kupowanie maseczek tylko z pewnego źródła od brata i kumpla ministra.
sid
2020-06-10 09:13:11
O zakażeniach w kopalniach było wiadomo już w kwietniu, ale zamknęli je dopiero teraz, gdy zarazili się wszyscy górnicy, członkowie ich rodzin oraz ludzie z którymi się kontaktowali. Brawo rzad, tak rozprzestrzenia się epidemię po kraju.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA