wtorek, 14 lipca 2020.
Strona główna > Kraj > Szumowski: Dzięki wysiłkowi Polaków mamy sytuację epidemiczną jedną z najlepszych na świecie

Szumowski: Dzięki wysiłkowi Polaków mamy sytuację epidemiczną jedną z najlepszych na świecie

Szumowski: Dzięki wysiłkowi Polaków mamy sytuację epidemiczną jedną z najlepszych na świecie
Data publikacji: 2020-06-02 14:35
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-04 11:08
Wywietleń: 488 457664

Dzięki wysiłkowi wszystkich Polaków mamy sytuację epidemiczną w Polsce jedną z najlepszych w Europie i na świecie. Sytuacja epidemiczna to nie tylko ile dziennie jest nowych osób zarażonych, to głównie ile osób na daną epidemię umarło - mówił we wtorek minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Szumowski podczas wspólnej konferencji prasowej z premierem Mateuszem Morawieckim oraz szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim podsumował działania jakie były podejmowane w związku z epidemią koronawirusa.

– Pamiętam w marcu, gdy decydowaliśmy o tym, by jak najszybciej zabezpieczyć system ochrony zdrowia we wszelkie środki – środki ochrony osobistej, respiratory, jak walczyliśmy o to, by fabryki produkowały sprzęt dezynfekcyjny tak bardzo wtedy potrzebny – przypominał Szumowski. Podkreślił, że wówczas pomogły spółki Skarbu Państwa, które wyprodukowały "hektolitry, cysterny środków dezynfekcyjnych dla nas wszystkich". – Pamiętam jak walczyliśmy zębami i pazurami o dostawę każdego towaru. Jak walczyliśmy ze wszystkimi dookoła, z innymi państwami, z prywatnymi nabywcami wszystkiego na każdym rynku, gdziekolwiek by ten towar się nie pojawił.

Szpitale jednoimienne

Szumowski wskazał, że podejmowano wówczas trudne decyzje dotyczące przekształcenia kilkunastu szpitali w Polsce w szpitale jednoimienne przeznaczone dla pacjentów z "covidem".

– Pamiętam te nocne rozmowy z dyrektorami szpitali, pamiętam jak wyglądała dyskusja z wojewodami, z NFZ jak to zrobić; jak (przeprowadzić) logistykę transportu chorych, ciężko chorych, którzy nie są zakażeni "covidem" do innych szpitali. Takiej chyba akcji przekształcenia nastu szpitali w Polsce nie było – wskazał Szumowski. Przypomniał, że dla pacjentów zakażonych koronawirusem przygotowano 11 tys. łóżek szpitalnych.

Minister przypomniał, że w niektórych krajach widzieliśmy w tamtym czasie jak lotniska były przekształcone w tymczasowe kostnice.

– Gdy w Polsce był tysięczny pacjent, który był chory gdzie indziej tysięczny pacjent właśnie umierał. Czytaliśmy, że były instrukcje, że pacjentów z wielochorobowością i starszych po prostu należy nie przyjmować do szpitala; należy dać im inną opcję – w domu – dodał porównując sytuację w Polsce z innymi krajami. 

Sytuacja epidemiczna

Jak zaznaczył w tamtym czasie taka była rzeczywistość.

– Na nią reagowaliśmy jak najszybciej mogliśmy. I jaki jest efekt? W Polsce mamy 28 zgonów (na milion) w porównaniu z Europą Zachodnią, gdzie jest 500, 600. To pokazuje jaka jest skala, czego uniknęliśmy – podkreślił szef MZ. W tym kontekście wskazał, że żaden medyk w Polsce nie musiał wybierać kto ma żyć, a kto umrzeć.

Szumowski podkreślił, że udało się nam uniknąć modelu lombardzkiego, hiszpańskiego czy francuskiego, "dzięki ciężkiej pracy, dzięki temu, że Polacy byli zdyscyplinowani i naprawdę pilnowali się w tej kwarantannie narodowej".

– Dzięki temu, że medycy ciężko pracowali w tych szpitalach jednoimiennych, gdzie wiadomo, że przekształcenie szpitali jest trudne, dla nich również, dla wszystkich. Ale udało się. Myślę, że dzisiaj możemy powiedzieć, że dzięki wysiłkowi wszystkich Polaków, naprawdę mamy sytuację epidemiczną w Polsce jedną z najlepszych w Europie i na świecie. Bo sytuacja epidemiczna to nie tylko ile osób dziennie jest nowych zarażonych. To głównie ile osób na daną epidemię umarło – zaznaczył Szumowski.

Jak powiedział premier, "dzisiaj widzimy to wyraźnie: dzięki dyscyplinie i spójności Polski, nasz naród przechodzi tę walkę zwycięsko. Za tę trudną walkę, za tą drogę chcemy podziękować. Za dyscyplinę, za odpowiedzialność, za solidarność". 

– Nie chcieliśmy dopuścić, by ktokolwiek ucierpiał przez niemożność udzielenia mu pomocy. Tak jak to było w Szwecji i Francji. Nie przyszło nam do głowy, że może dochodzić do selekcji, kogo ratować, a kogo nie. Dla nas życie człowieka to najwyższa wartość – podkreślił premier.

– Jestem głęboko przekonany, że uratowaliście zdrowie dziesiątek tysięcy polskich obywateli i pewnie setek, jeśli nie tysięcy żyć – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński, zwracając się także do funkcjonariuszy i urzędników podległych MSWiA.

(pap)

Fot. KPRM

Komentarze

cała prawda o Szumowskim
Najpierw kazał wszystkim Polakom włożyć maski i wmawiał że będziemy w nich chodzić aż do czasu wynalezienia szczepionki. Gdy epidemia się rozwinęła i dziennie było po 400 nowych zakażeń kazał nagle je zdjąć. Teraz już wiadomo, że chodziło jedynie o pieniądze, o sprzedaż masek przez firmę brata. Szumowski mnie zawiódł, okazał się człowiekiem niegodnym zaufania.
2020-06-04 11:00:34
Michał
140 baniek piechotą nie chodzi, trzeba pomóc braciszkowi.
2020-06-04 07:27:53
Hela
Wcześniej głosowałam na PO ale jak zobaczyłam co wyprawiali jak była pandemia to za głowę się łapałam.Gadali że są ukrywane trupy po lasach i zaniżane liczby chorych oraz zmarłych i że trzeba testować każdego choć zablokowałoby to laboratoria i że nie wolno zamykać granic.Przecież to wszystko były bzdury.Dlatego postanowiłam że już więcej na nich nie będę głosowała bo maski im opadły.Ten Szumowski spokojnie wszystko tłumaczył i stosowaliśmy się do tych zasad.Potem straszyli mnie tymi kopertami co zarażają a potem się okazało że tylko po prostu panią Kidawę postanowili zamienić i tylko po to to wszystko było.Zdenerwowałam się że mnie tak straszyli i nabierali i dlatego już na nich nie zagłosuję,bo tylko o interesy im chodzi a nie o Polskę i o mnie jako obywatelkę.
2020-06-03 15:20:17
mieszkańcy
Gdyby nie przemyślane i dobre decyzje między innymi ministra Szumowskiego to mielibyśmy tu Bergamo.Gratulacje panie ministrze,niech pan się nie daje tym hejterskim atakom
2020-06-03 15:15:50
@Figo
Posłuchaj trollu. Ty byłeś wyborcą PO, tak jak świnia widziała niebo. Takie manipulacje na zlecenie Mateckiego na tym forum już nie przejdą i nikt w nie wierzyć nie będzie.
2020-06-03 14:09:50
Szumi
Dzięki wysiłkowi Polaków mój brat dostał 140 milionów dotacji
2020-06-03 13:43:31
Figo
Wraz ze startem na Urząd Prezydenta pana Trzaskowskiego ożywiły się nadzieje upadłej PO na sukces . Ruszyły w teren psy gończe w osobach NITRAS , Szczerba, i ten sierota Joński szukać haków na ministra zdrowia, bo on jest wizytówką Rządu i dużego sukcesu Polski. Trzeba być ostatnim chu ....m , żeby się podjąć takiego zadania. Nitrasa rozumiem, bo to burak jest, ale kto logicznie myślący w PO to wymyślił.Byłem wyborcą PO, ale po tym co opozycja wyprawia , moje stanowcze NIE dla durniów. Jeszcze na dodatek w komisji zdrowia , ta pierdoła Lubnaer. Co to ku ...wa było ? Żenada. Przegracie na własne życzenie i jeszcze ludzie dokopią Wam do dupy. Sam mam ochotę komuś wpieprzyć za głupotę. Nie umiesz , to się nie bierz za robotę !.
2020-06-03 13:31:04
weger
Jak tam idzie handelek maseczkami z bratem Panie Szumowski? Napchaliście się dostatecznie kosztem Polaków czy jeszcze Wam mało?
2020-06-03 07:27:05
Tiaaa!!
Oficerku PRL wytrzeźwiej!!Nie pisz bzdur najemny pachole ...
2020-06-02 21:23:10
jeszcze krócej o po..ach (Neumann)
"– Prezes tej firmy, która się do nas zwróciła z polecenia posła Neumanna, był uznany za winnego wprowadzania do obrotu produktów bez certyfikatu w 2013 roku. To zaważyło na tym, że opinia, którą wydało CBA, była negatywna – powiedział na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia Janusz Cieszyński, wiceminister resortu." W 2013-tym to PO..by uziemnili kumpla Neumanna wówczas jeszcze Neumann nie pi..ił "jak będziesz z PO....
2020-06-02 19:59:56
Kiedyś działacz PIS
Na śmietnik historii cały PIS razem z Długopisem dudą !!
2020-06-02 19:39:14
krotko
DZIEUJEMY PANIE MINISTRZE!TARGOWICA UJADA A CO IM ZOSTALO>
2020-06-02 18:12:44
A dzieki kasie i naiwności Polaków
portfele i konta bankowe nasze, naszych żon, szwagrów, braci, wujków, i znajomych królika są pełne. Dziękujemy wam ciemny ludzie! Przypominamy, że obowiązek noszenia maseczek w sklepach, galeriach, siłowniach, szkołach itp. nie wygasł więc kupujcie! Nasi koledzy mają jeszcze pełne magazyny! Póki nie sprzedadzą obowiązek będzie istniał!
2020-06-02 15:46:16
a ile było testów ?
Podejrzewam, że połowa społeczeństywa może być zakażona lecz przechodzi to bezobjawowo.Testy wykonywano jedynie osobom z objawani choroby albo grupom zawodowym.
2020-06-02 15:18:31
ciekawe
To dlaczego w innych krajach europejskich ilość aktywnie zarażonych spada, a w Polsce wciąż rośnie?
2020-06-02 14:43:49

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

#GaszynChallenge Kurier Szczeciński dla Franka Kępy

Nekrologi

Sonda

W jakiej postaci jesz lody tego lata?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie