Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Sztab Pomocy Belgia dla Polaków

Data publikacji: 22 marca 2020 r. 21:32
Ostatnia aktualizacja: 23 marca 2020 r. 12:18
Sztab Pomocy Belgia dla Polaków
 

Z inicjatywy Biura Regionalnego Województwa Zachodniopomorskiego ruszył Sztab Pomocy Belgia. W obliczu zagrożenia epidemiologicznego COVID-19 chce on pomóc mieszkającym w tym kraju Polakom.

Pracownicy BRUMWZ w Brukseli, Polacy mieszkający w Belgii, osoby związane z brukselskim sztabem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zaangażowali się w utworzenie „Sztabu Pomocy Belgia”. W tym celu ruszyła strona sztabpomocy.be, na której są zamieszczane informacje na temat aktualnego stanu zagrożenia w Belgii, możliwości uzyskania pomocy medycznej (polskojęzyczni lekarze), wsparcia psychologicznego czy duchowego. Znajdą się tam również informacje o infoliniach telefonicznych, na których Polacy będą mogli uzyskać informacje związane z postępowaniem w przypadku podejrzenia zakażenia.

Sztab zapowiada również organizowanie szkoleń online z pierwszej pomocy oraz stały i bezpośredni kontakt ze sztabem kryzysowym Brukseli oraz innych większych miast Belgii, aby możliwie jak najszybciej móc informować o sytuacji. Organizowana jest także grupa wolontariuszy obserwująca najpopularniejsze fora dla Polaków w Belgii, na których pojawia się wiele „fake newsów” związanych z epidemią. Ich zadaniem będzie dostarczanie rzetelnych informacji i obalanie dezinformacyjnych treści. Nie wykluczone, że będzie również świadczona pomoc w zakupach dla osób starszych.

Już na starcie grupa liczy 20 osób, wśród których nie brakuje urzędników instytucji europejskich. Inicjatywa jest koordynowana przez przedstawicielstwo województwa
zachodniopomorskiego w Brukseli i zaaprobowana przez marszałka Olgierda Geblewicza.

- Szacuje się, że w Belgii mieszka około 150 tys. Polaków, z czego około 50 tys. w samej Brukseli. W tych najtrudniejszych czasach dostęp do rzetelnej i sprawdzonej informacji, do osób, które mogą pomóc nawet w przyniesieniu zakupów, jest po prostu bezcenne - wyjaśnia marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

„Sztab Pomocy Belgia”czuwa pod nr tel. 32(0) 2 315 41 86 w godzinach 8-20, a po 20 jako telefon alarmowy. 

W Belgii (wg stanu na 22 marca br.) stwierdzono 3401 przypadków zakażenia koronawirusem i odnotowano 75 zgonów.

(ip)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

wolontariusz
2020-03-23 07:47:39
Super! brawo !

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA