środa, 02 grudnia 2020r.

Rzecznik MZ: Apeluję do właścicieli sklepów, by nie wpuszczać ludzi bez maseczek

Data publikacji: 2020-06-22 23:27
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-29 17:04
Rzecznik MZ: Apeluję do właścicieli sklepów, by nie wpuszczać ludzi bez maseczek
 

Apeluję do właścicieli sklepów o to, by nie wpuszczać ludzi bez maseczek – powiedział w poniedziałek rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Jeżeli wchodzimy do sklepu bez maseczki, to jest to nasz egoizm, który naraża na możliwość zakażenia inne osoby – dodał.

Rzecznik MZ podczas konferencji prasowej ponowił swój apel o zakładanie maseczek w miejscach, w których są one obowiązkowe. Jak mówił, to co zaobserwował w weekend w sklepach "woła o pomstę do nieba".

Nadal jest obowiązek noszenia maseczek 

– Apelowałbym do właścicieli sklepów, do sprzedawców o niewpuszczanie do sklepów ludzi bez maseczek. Obowiązek noszenia maseczek nadal istnieje. Obowiązek noszenia tych maseczek istnieje nawet wówczas, kiedy jesteśmy na dworze i nie jesteśmy w stanie zachować dystansu. Jeżeli stoimy na przystanku autobusowym, przystanku tramwajowym, stoi duża grupa osób i nie jesteśmy w stanie zachować dystansu – obowiązuje nas maseczka – przypomniał Andrusiewicz. Podkreślił, że noszenie maseczki obowiązuje w każdym zamkniętym pomieszczeniu.

– Jeżeli wchodzimy do sklepu bez maseczki, to jest to nasz egoizm, który naraża na możliwość zakażenia inne osoby – zaznaczył.

Rzecznik ponowił także apel ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego do wszystkich ubiegających się o urząd prezydenta, by uczulili swoich wyborców o przestrzeganie reguł sanitarnych. Zastrzegł jednocześnie, że od realizacji przepisów wynikających z rozporządzeń – m.in. nakładania mandatów i upominania – są służby porządkowe.

Co z kibicami?

Andrusiewicz był też pytany, czy po weekendowych meczach piłkarskiej Ekstraklasy resort rozważa wycofanie się z zezwolenia na obecność kibiców na stadionach. Jak powiedział, "na razie nie chcielibyśmy się z niczego wycofywać". Poinformował, że rano rozmawiał na ten temat z rzecznikiem PZPN Jakubem Kwiatkowskim.

– PZPN w tej chwili zajmuje się tą sprawą, analizuje wszystkie mecze, jakie odbyły się w miniony weekend. To, jak wyglądała sytuacja na niektórych stadionach, to wszyscy widzieliśmy na ekranach telewizorów lub w internecie. Na pewno do takich sytuacji nie powinno dochodzić – powiedział Andrusiewicz. Dodał, że otrzymał deklarację ze strony rzecznika PZPN o wyciągnięciu konsekwencji od klubów, które nie są w stanie dopilnować reżimu sanitarnego na stadionach.

(pap)

Fot. Pixabay

Komentarze

dexter
2020-06-29 16:34:57
ANDRUSIEWICZ , KTOŚ Z RODZINY ZROBIŁ ZA DUŻE ZAPASY NA SPRZEDAŻ I TERAZ KOMBINUJE?????
Aga
2020-06-29 10:19:40
Ludzie zdjęli maski, zaczęli się spotykać i wzrostu zachorowań nie ma. Od młodzieży wymaga się, żeby dbała o innych, ale nikt nie zadbał o młodzież. Długotrwała izolacja odcisnęła na nich duże piętno, część z nich już chodzi na psychoterapię. Część może się odnajdzie, jeśli pozwolimy im normalnie żyć, jeśli nie to będziemy mieli pandemię depresji. Nie można chronić człowieka kosztem drugiego człowieka. Zbyt przesadne obostrzenia (zamknięcie lasów, maseczki wszędzie, zamknięcie wielu działalności), nakładanie kar nieadekwatnych do zarobków Polaków zbudziło niechęć do obostrzeń i nakazów, które dla wielu przestały się kojarzyć z ochroną przed pandemią, a zaczęły budzić większy lęk i strach niż wirus.
Antoni
2020-06-26 12:23:37
Już nie bądźcie tacy troskliwi o Ministra Szumowskiego. To jest Wasze zdrowie i nie bądźcie cyniczni. Chyba nikt Wam w rodzinie nie zachorował na koronawirusa. Zawsze musi być druga strona, Wasze proste komentarze.
Ano
2020-06-26 12:06:56
Ci tak odważni bez maseczek niech się wybiorą na oddział zakaźny na Arkońskiej - pokażcie swoją odwagę. Może wtedy przestaniecie wypisywać te głupoty!
do @Do debili
2020-06-25 10:50:21
a czy to właśnie nie Szumowski wydał nakaz noszenia masek?
@Do debili
2020-06-24 16:02:42
Czyli co kolega uważa ministra Szumowskiego za egoistę i imbecyla bo przecież Szumowski śmiał się z tych co noszą maseczki bo według niego one nic nie dają??
Je
2020-06-24 14:36:52
Tłumaczenie astmą, to jakaś plaga wśród młodzieży. Jeśli ktoś tak się tłumaczy to powinien mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza że choruje na astmę. Zauważyłem w Castoramie, że klienci bez maski wchodzą drzwiami, które aktualnie przeznaczone jest do wyjscia, bo tam nie ma obslugi
Do debili
2020-06-24 08:49:29
Jak czytam te komentaże, to płakać się chce.SAMI PROFESOROWIE.Trzeba nosić maseczki i KROPKA !!!!.Ci co się nie stosują SUROWO KARAĆ.TO SĄ EGOIŚCI, albo IMBECYLE.
Do Ajo
2020-06-24 06:11:09
Kup mi szkła kontaktowe! Okulary mi parują a nikt za mnie zakupów nie zrobi. Inna sprawa, że panikarz jesteś i się bzdur z tv nalykales. Znasz historię, kiedy WHO zmieniło kryteria co jest pandemią? Wiesz, że prezio tej instytucji jest podejrzewany o korupcję i wiele poważnych państw wstrzymało dotacje?
Precz z komuną
2020-06-23 20:35:59
korona świrus - fałszywa flaga z NWO (new world order) !
Do umysłowo sprawnych inaczej
2020-06-23 20:34:54
Wstałem rano. Nie mam kaszlu, kataru, gorączki, nic mnie nie boli, czuję się jak codzień. O kwa... to oznacza, że mam bezobjawowego koronawirusa.
BArt
2020-06-23 19:37:43
Tyle te maseczki dają na koronavirusa co stringi na sraczkę. 97,5% bezobjawowych, może lepiej izolować schorowanych starców a reszta niech robi co chce. Politycy i media są winne masowej panice i zamknięcia gospodarki w wyniku czego umrze wiele więcej osób niż na Covid19, nasze oszczędności staracą jakąkolwiek wartość w wyniku niekontrolowanego dodruku pieniędzy.
@Ajo
2020-06-23 16:43:25
Minister Szumowski: "nie wiem po co ludzie noszą maseczki bo one przed niczym nie chronią"
max
2020-06-23 16:42:00
Już nie da się ukryć że Ministerstwo Zdrowia obstawione przez gowinowców gra na przegraną prezydenta Dudy! Czy wy tego nie widzicie w tym PISie? Dlaczego to tolerujecie?
Ajo
2020-06-23 13:01:19
Dlaczego to nie jest karane? Gdzie ochrona? gdzie służby? Dlaczego generalnie młodzi ludzie bez masek do sklepów wchodzą? Wszyscy mają astmę-i tak tłumaczą się i śmieją sie w twarz .To,że maja w nosie swoje bezpieczeństwo moge spróbować zrozumieć,ale dlaczego innych ludzi narażają na niebezpieczeństwo? Troszke rozumu i kultury!

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ