piątek, 22 stycznia 2021r.

MZ: Nadal trzeba nosić maseczki, jeśli dystans wynosi mniej niż 2 metry

Data publikacji: 2020-06-16 23:09
Ostatnia aktualizacja: 2020-06-20 19:53
MZ: Nadal trzeba nosić maseczki, jeśli dystans wynosi mniej niż 2 metry
 

Nadal trzeba nosić maseczki, jeśli dystans społeczny jest mniejszy niż 2 metry. Tego obowiązku nikt z nas nie zdjął – przypomniał rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz w kontekście długiego weekendu i tego, że wiele osób przestało stosować się do zasad bezpieczeństwa sanitarnego.

- Obowiązek noszenia maseczek nadal jest, jeżeli nie jesteśmy w stanie zachować odległości 2 metrów. Tego obowiązku nikt z nas nie zdjął. To jest apel o odpowiedzialność. (…) Nigdy nie wiemy, kto bezobjawowy może przechodzić obok nas na ulicy. Nie wiemy też, kiedy to my możemy być bezobjawowymi pacjentami - ostrzegł rzecznik. Dodał, że niestosowanie się do tego obowiązku tam, gdzie to konieczne, jest egoizmem. - Maseczka ma chronić innych przed nami, a nie nas przed innymi.

Apel: Noście maseczki!

O noszenie maseczek apelują także lekarze.

- Koronawirus nadal z nami jest, w dalszym ciągu powinniśmy utrzymywać dystans społeczny, często myć i dezynfekować ręce i nosić maseczki, szczególnie w miejscach skupisk ludzkich - przypominają lekarze z Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.
- Z niepokojem zauważamy, że coraz więcej osób rezygnuje z masek robiąc zakupy w sklepach, podczas publicznych zgromadzeń, w miejscach kultu religijnego. Dystans też przestał już istnieć. Nie każdy korzysta ze środków dezynfekcyjnych, czy rękawiczek! To wielki błąd! - podkreśliła w oświadczeniu prezes PPOZ, Bożena Janicka. Zaapelowała o ostrożność i rozsądek, bo koronawirus nie zniknął. Zauważyła, że normalność sprzed epidemii już nigdy nie wróci i należy wypracować teraz nową, bezpieczną dla siebie i innych.

Niechęć do badań na koronawirusa

Jednocześnie rzecznik podkreślił, że rozpoczęto diagnozowanie przebywających na kwarantannie osób pod kątem COVID-19 już w siódmej dobie, a nie – jak do tej pory – w dwunastej. Zwrócił też uwagę na to, że nadal mało osób korzysta z takiej możliwości testowania.

- Jeżeli jesteśmy w stanie jednego dnia, w jedenastym dniu kwarantanny, wysłać w granicach nawet 3 tys. SMS-ów z informacją, że w dwunastej dobie można się przebadać w drive thru, a dociera 300, 400, 500 osób, to nie wynika to ze źle zorganizowanego systemu. Wynika to z naszej niechęci do badań – podsumował.

Szczyt epidemii rozłożył się w czasie

Dodał też, że szczyt epidemii rozłożył się w czasie. Obecnie mamy do czynienia z ogniskami choroby. Jednocześnie zaznaczył, że za wcześnie, aby mówić, czy dzieci wrócą od 1 września do stacjonarnej nauki, bo nie wiadomo, jak będzie wyglądać sytuacja epidemiczna w lipcu i sierpniu.

Rzecznik odpowiadał też na pytania związane z zakupem respiratorów przez resort. Zaznaczył, że pierwsza partia zamówionych 50 sztuk dotarła do Polski, a kolejne mają dotrzeć jeszcze w tym miesiącu. Wyjaśnił też, że kupowane były, gdy epidemia rozszerzała się i będą one pewnym "buforem na jesień", gdy może ona powrócić. Poinformował, że jest to sprzęt renomowanej niemieckiej firmy.

(pap)

Fot. Pixabay

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

Komentarze

Takie pytanko
2020-06-20 19:51:17
Czy niejaki Adrian obściskujący się i robiący słit focie na wiecach narusza dystans społeczny? Czy jego przepisy nie obowiązują? Czy dostał dyspensę od szefa wszystkich szefów? Bo już się pogubiłem...
k....k12 do czytam
2020-06-20 13:17:49
no to będziesz sobie podwędzać zadek na plaży nudystów, a gęba i nos pozostaną białe. Na jesieni będziesz latać z gołym zadkiem żeby pokazać brąz rodzinie i znajomym, a częsć twarzową będziesz miał jak niektórzy przedstawiciele twoich braci w gatunku. u ciebie wszystko gra i burczy, pod kopułą też. A nie zapomniałeś postraszyć kolejnym wirusem, jeszcze grożniejszym, który już miał siać postrach? Czyżby prowadzący zgubili wątek w scenariuszu? Wez się dowiedz z centrali co masz w końcu myśleć, bo jeszcze dostaniesz schizofrenii wiadomo bezobjawowej
czytam
2020-06-19 21:51:53
Zachowuję dystans . Jak najdalej od kogokolwiek , Nawet na plaży naturystów . Bo trzeba nosić maseczki . a niekoniecznie majteczki ?
k....k12
2020-06-19 20:50:54
cóż to za brednie! Jak to *normalność nigdy nie wróci? Nie ma takiej choroby zakażnej, która trwa nieustannie!! To tak, jakby nieustannie panowała dżuma w ludzkiej populacji. Nigdy w dziejach, żaden historyk, pisarz, pamiętnikarz od starożytności nie zaobserwował nieustannej zarazy, (no może poza głupotą). Nawet grypa nie jest zarazą - jest sitem, które od czasu do czasu odsiewa jednostki pod względem zdrowotnym, skrajnie wyniszczone, praktycznie nie do odratowania. Gdyby ten bzdurny covid był zabójczy wymarliby wszyscy bezdomni n świecie, włóczący się po miastach, dworcach, jedzący dziadowskie żarcie, z rozlicznymi chorobami, cząsto alkoholicy. I niech mi nikt nie pisze, że zna takiego jednego, albo nawet dwóch, co to się myją. A już te usmolone maseczki poprawiane zasmarkanymi łapami na ich facjatach to dopiero szyderstwo. Nigdy w XX wieku żadna instytucja naukowa, autorytet medyczny, naukowy nie doszukiwał się istotnego problemu w istnieniu koronawirusów. Dotychczas nigdy i nigdzie nie wystąpiło nawet lokalne ognisko zakażeń, zachorowań na koronawirusa, bo świat by już o tym słyszał, aż nagle, teraz, chora jest cała planeta!!! Hipnoza majstersztyk. Nie zazdroszczę kasy tym z telewizora, którą biorą za ten ich nieustanny bełkot od miesięcy. I ci eksperci nomen-omen od siedmiu boleści. Ale z drugiej strony, to otępiałe umysłowo,,społeczeństwo" nie okazuje nikomu ostracyzmu
@@krótko
2020-06-19 09:10:08
1316 / 31.015 x 100% = 4,24%. Liczby nie kłamią.
@krótko
2020-06-18 16:36:52
kolego policz tych chorych bezobjawowych których jest 95% to będziesz miał prawdziwą umieralność w granicach 0,001%! Przypominam że na grypę umieralność wynosi około 0,2%! Taka to "pandemia"
krótko
2020-06-18 13:43:28
Umieralność w Polsce ponad 4% - to nie są żarty
Jak czytam wypowiedzi specjalistów
2020-06-18 07:32:49
Którzy pragną nosić maseczki to mam wrażenie, że oni także zachowują dystans ale ze swoim rozumem. Nos szmateczki i daj innym żyć. Zachowuj dystans, nie zbliżaj się do tych co nie noszą i będzie po problemie. Najlepiej nie wychodź z domu, schowaj się w swojej norze i czekaj aż w TV odwołają epidemię.
Pulmonologia wita
2020-06-17 16:39:32
Zobaczymy w Październiku ile osób odwiedzi Pulmonologów przez zapalenie, grzybice płuc. Wtedy zobaczymy czy te szmatki na twarze coś dają.
Grażyna
2020-06-17 16:32:48
Trzeba nadal się stosować do zaleceń. Niestety młodsi i starsi na to zmarli.
@Powodzenia
2020-06-17 09:48:15
Jak zachowasz dystans 2 metry to nie musisz nosić żadnych masek.
Powodzenia
2020-06-17 09:33:47
Dziś w Szczecinie jest prawie 30 stopni (w cieniu). Powodzenia w noszeniu maseczek.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ