Poniedziałek 24 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Profesor Krzysztof Pyrć: u polskiego dyplomaty potwierdzono indyjski wariant koronawirusa

Data publikacji: 2021-05-02 19:20
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-02 21:42
Profesor Krzysztof Pyrć: u polskiego dyplomaty potwierdzono indyjski wariant koronawirusa
Fot. Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej  

U ewakuowanego z Indii polskiego dyplomaty potwierdzono indyjski wariant koronawirusa – poinformował w niedzielę PAP prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Polski dyplomata od tygodnia przebywa w jednym ze szpitali zakaźnych w Warszawie.

Wiadomość o wykryciu u polskiego dyplomaty indyjskiego wariantu koronawirusa jako pierwszy podał Polsat News.

Informację tę potwierdził w rozmowie z PAP prof. Krzysztof Pyrć. Jak dodał, nadal toczą się badania, które mają pokazać, czy wariant ten stanowi większe zagrożenie od innych.

Chory na COVID-19 dyplomata, wraz z rodziną (również chorą żoną w ciąży oraz czwórką dzieci) został w poprzednią niedzielę przetransportowany do Polski specjalnym samolotem. Dyplomata przebywa w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym przy ul. Wolskiej w Warszawie.

W akcję transportu zaangażował się szereg podmiotów - Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Zdrowia, Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, Urząd Lotnictwa Cywilnego, Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych, Lotnicze Pogotowie Ratowniczego oraz PL LOT.

Wariant indyjski nie został dotąd szczegółowo zbadany i nie jest jasne, czy jest bardziej zaraźliwy lub odporny na szczepionki, lecz w Indiach, gdzie został wykryty po raz pierwszy, szerzy się w dużym tempie, powodując przeciążenie systemu opieki zdrowotnej. W reakcji na dramatyczną sytuację w Indiach wiele państw w Europie zamknęło granicę dla pasażerów z tego kraju.

W ciągu ostatniej doby w Indiach potwierdzono 392 488 nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Natomiast liczba zgonów w wyniku Covid-19 wzrosła o rekordową liczbę 3689.

Łączna liczba odnotowanych w Indiach infekcji wzrosła w niedzielę do 19,56 mln. W wyniku Covid-19 zmarły dotąd łącznie 215 542 osoby.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paragraf
2021-05-02 21:31:28
Panie Pyrć, w czym pan bierze udział? Prawdopodobnie pójdzie pan za swoją działalność prosto do piekła. Przy okazji, widać ile są warte rockefellerowskie tytuły naukowe.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA