Piątek 20 maja 2022r. 
REKLAMA

Dyrektor szpitala w Złocieńcu: we wtorek pierwsi pacjenci zaczną rehabilitację pocovidową

Data publikacji: 2021-05-01 16:07
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-01 16:07
Dyrektor szpitala w Złocieńcu: we wtorek pierwsi pacjenci zaczną rehabilitację pocovidową
Fot. pixabay.com (zdjęcie ilustracyjne)  

Pierwszych pięcioro pacjentów we wtorek zacznie rehabilitację pocovidową w Szpitalu Specjalistycznym MSWiA w Złocieńcu - powiedziała dyrektor placówki dr Ewa Giza.

Przed tygodniem wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że eksperci skupieni wokół dyrektor szpitala MSWiA w Złocieńcu dr Ewy Gizy opracowali innowacyjny program rehabilitacji pocovidowej ukierunkowanej na kwestie psychiatryczne, psychologiczne i neurologiczne. NFZ zgodził się na uruchomienie programu od 1 maja.

Duże zainteresowanie rehabilitację pocovidową

- We wtorek przyjadą do nas pierwsi pacjenci - powiedziała PAP dr Giza. - To będzie pięć osób ze wszystkimi badaniami wymaganymi przez NFZ - podstawowymi badaniami laboratoryjnymi, CRP, EKG, RTG klatki piersiowej - oraz ze skierowaniem od lekarza z informacją o występujących powikłaniach - dodała.

Wśród nich, jak wyjaśniła, są osoby, które zdradzają problemy natury psychicznej, takie jak bezsenność czy zaburzenia nastroju, a także osoby z problemami kardiologicznymi, układu oddechowego i neurologicznego. - Wykonaliśmy dużo pracy, aby w odpowiedni sposób je pogrupować - zaznaczyła.

Dyrektor szpitala zapowiedziała, że kolejnych pięcioro zakwalifikowanych pacjentów przyjedzie do placówki w następnych dniach. - Zainteresowanych leczeniem jest ponad sto osób i cały czas spływają zapytania. Staramy się wszystkim odpowiadać, wszystkich informować. Dla wielu te terminy są jeszcze zbyt wczesne. To kilkutygodniowe pobyty, a każdy ma obowiązki służbowe, domowe i inne zobowiązania. Tworzy się grupa oczekujących - powiedziała.

Groźne powikłania po koronawirusie

Dr Giza wyjaśniła, że czas pobytu wynosi od trzech do sześciu tygodniu. - Nie ma sztywnego okresu, bo wszystko będzie określane indywidualnie w zależności od sytuacji pacjenta. Zarówno jego stan psychiczny, jak i stan fizyczny będziemy badać na miejscu. Do jego potrzeb dostosujemy rodzaje zabiegów i oddziaływań - podkreśliła.

Jak wskazała, pacjenci będą w placówce zakwaterowani, znajdą się pod opieką psychologa przeznaczonego tylko dla tej grupy, a także lekarza rehabilitacji medycznej, fizjoterapeutów, pielęgniarek i pozostałych pracowników. - Gdy z powodów zdrowotnych ktoś będzie wymagał odpowiedniej diety, będzie mogła się tym zająć dietetyczka naszego szpitala - dodała.

Pilotażowy program rehabilitacji pocovidowej jako pierwszy w Europie uruchomił Szpital Specjalistyczny MSWiA w Głuchołazach (woj. opolskie), a jego współautorem jest prof. Jan Szczegielniak, z którym konsultowali się także eksperci ze Złocieńca. Jak informował wiceszef MSWiA Błażej Poboży, od września z rehabilitacji w Głuchołazach skorzystało ponad 700 pacjentów. Rehabilitację w szpitalu w Złocieńcu będzie mogło przejść 50 pacjentów.

Specjaliści szacują, że przynajmniej jedna trzecia pacjentów ma powikłania po chorobie wywołanej koronawirusem. Najczęściej są to: problemy z oddychaniem, zmniejszona ogólna sprawność organizmu i tolerancja wysiłku fizycznego, bóle mięśniowo-stawowe, zaburzenia lękowe i depresyjne.

(PAP)

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA