Poniedziałek, 22 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Premier: zasady, które stosowaliśmy w związku z COVID-19 powinny zostać dłużej

Data publikacji: 15 maja 2022 r. 23:27
Ostatnia aktualizacja: 23 maja 2022 r. 18:22
Premier: zasady, które stosowaliśmy w związku z COVID-19 powinny zostać dłużej
Fot. Ryszard Pakieser  

Zasady, które do tej pory stosowaliśmy w związku z COVID-19 powinny zostać dłużej - stwierdził w niedzielę premier Mateusz Morawiecki, pytany o rekomendacje w związku ze zniesieniem stanu epidemii. Latem koronawirus nie jest tak groźny, ale jesienią, zimą, ta zmora lubi powracać - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Ostrowie Wielkopolskim pytany był przez dziennikarzy o rekomendacje w związku z tym, że od poniedziałku zostanie zniesiony stan epidemii, który będzie zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego.

Szczepionki i ostrożność

"Ja wierzę, w skuteczność działania szczepionek. Potwierdzona w ostatnich latach będzie też dobrą tarczą przed ewentualnym zagrożeniem jesienią, ale pamiętajmy, że te zasady, które do tej pory stosowaliśmy, one niestety powinny zostać z nami dłużej, chyba że się okaże, że będą tylko pozytywne scenariusze i lekarze nam potwierdzą (...), że natura tego wirusa SARS-COV-2 staje coraz mniej niebezpieczna, ale poczekajmy aż powiedzą nam to specjaliści" - odpowiedział Mateusz Morawiecki.

Premier podkreślił, że należy przede wszystkim zachować ostrożność.

"Pamiętajmy jak wiele razy koranowirus zdołał nas zaskoczyć negatywnie. Nie wiemy co będzie jesienią. Pamiętamy dwa poprzednie lata 2020 r., 2021 r. Latem koronawirus nie jest tak groźny podobnie jak inne wirusy; wirus grypy chociażby, ale jesienią, zimą ta zmora lubi powracać" - dodał Mateusz Morawiecki.

Stan epidemii zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego

Znowelizowane rozporządzenie ws. ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w zw. z COVID-19 przewiduje, że obowiązujący dotąd stan epidemii zostaje zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 16 maja br.

W uzasadnieniu wskazano, że zniesienie stanu epidemii jest zasadne ze względu na poprawę stanu epidemiologicznego na obszarze Polski, zmniejszenie gwałtownego rozprzestrzeniania się zakażeń i zmniejszenie liczby osób hospitalizowanych.

Stan epidemii obowiązywał w Polsce od 20 marca 2020 r. Zgodnie z ustawą o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, stan epidemii to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z wystąpieniem epidemii w celu podjęcia określonych w ustawie działań przeciwepidemicznych i zapobiegawczych dla zminimalizowania skutków epidemii.

Stan zagrożenia epidemicznego to sytuacja prawna wprowadzona na danym obszarze w związku z ryzykiem wystąpienia epidemii.(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Edmund
2022-05-23 18:20:57
A moźe ten cwaniaczek podzieli się ze mną tym szmalem ktory to zarobił na spekulacji ziemią?
Art
2022-05-16 08:11:22
Teraz nie ma epidemii,tylko wajna na upainie.Po wajnie,to się zoabczy.Może będzie znowu srovid lub inny tzw.wirus.Albo kryzyz gospodarczy,czyli kolejne zamieszanie.Tak czy owak jest duże prawdopodobieństwo,że ci na górze ,zafundują nam kolejny cyrk na świecie.Co by nie żyło się ludkom za dobrze.
SZOPEN
2022-05-16 04:56:19
Pinokio ma pod "kopułą" cyrk i kupę Kaczyńskiego......żenada

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA