Poczta Polska wprowadza specjalne godziny, w których tylko seniorzy będą mogli korzystać z jej usług. Szczegółowe informacje na ten temat znajdują się w poszczególnych placówkach. Praca listonoszy, w tym wypłata rent i emerytur, odbywa się na dotychczasowych zasadach.
Godziny dla seniorów, czyli dla osób w wieku 65+, uzależnione są od godzin otwarcia danej placówki. Generalnie od poniedziałku do piątku między g. 10 a 12 z usług mogą korzystać wyłącznie seniorzy. W przypadku placówek otwieranych później, tj. od godz. 11, seniorzy będą obsługiwani także do godz. 12.
- Przypominamy jednocześnie, że w placówkach może przebywać określona liczba klientów. Przy okienku może stać tylko jedna osoba, zachowując bezpieczny odstęp od naszego pracownika. Bliższy kontakt jest możliwy jedynie na wyraźną prośbę pracownika o okazanie dokumentu lub wykonanie innych niezbędnych czynności – mówi Justyna Siwek, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.
Poczta Polska zaleca, by klienci ze względów bezpieczeństwa korzystali z płatności bezgotówkowych, np. kartami płatniczymi lub telefonem w placówkach pocztowych. Ma to skrócić także czas ich obsługi.
Jednocześnie Poczta Polska przypomina, że zasady wypłaty rent i emerytur nie zmieniły się i są realizowane dokładnie na zasadach, które obowiązywały przed stanem epidemii. Warto jednak przygotować własny długopis. Jeśli emeryt lub rencista źle się czuje może poprosić listonosza, by przeliczone pieniądze zostawił przy drzwiach. Odbierając pieniądze i kwitując ich odbiór należy zachować bezpieczny odstęp.
W przypadku osób przebywających na kwarantannie obowiązują specjalne zasady wypłaty świadczeń emerytalno-rentowych. Pieniądze są komisyjnie przeliczane w placówkach pocztowych i wkładane do tzw. bezpiecznej koperty, która następnie jest doręczana pod wskazany adres. Listonosze pozostawiają następnie kopertę przed mieszkaniem osoby objętej kwarantanną, a sami wycofują się na bezpieczną odległość oczekując na odbiór koperty przez klienta.
(ip)
Fot. Ryszard Pakieser (archiwum)
Na zdjęciu: Poczta wyznaczyła godziny, w których obsługiwani są tylko seniorzy, ale inaczej niż do niedawna przy okienku, z zachowaniem odpowiedniego dystansu, może stać teraz tylko jedna osoba.