Poniedziałek, 23 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Pfizer czy Moderna - która szczepionka chroni dłużej? Są nowe wyniki badań

Data publikacji: 18 kwietnia 2022 r. 21:47
Ostatnia aktualizacja: 25 kwietnia 2022 r. 20:43
Pfizer czy Moderna - która szczepionka chroni dłużej?  Są nowe wyniki badań
 

Poziom przeciwciał wytwarzanych po podaniu szczepionki firmy Pfizer przeciwko COVID-19 rośnie wolniej i spada szybciej, niż po szczepionce Moderna. Ponadto starsi biorcy szczepionki Pfizer wytwarzali mniej przeciwciał niż młodsi – ale nie w przypadku Moderny, gdzie wiek nie wydawał się być czynnikiem znaczącym - informuje pismo „Frontiers in Immunology“.

Badania przeprowadzili naukowcy z University of Virginia Health. Jak ustalili, obie szczepionki wygenerowały podobne szczytowe poziomy przeciwciał zwalczających wirusa SARS-CoV-2. Wynik ten jest sprzeczny z wcześniejszym raportem tej samej grupy, który wykazał, że poziom przeciwciał był wyższy po Modernie, jednak rozbieżność prawdopodobnie można wyjaśnić szybszym spadkiem poziomu przeciwciał po szczepionce Pfizera. Dla przyszłych badań ważne będzie dokładne rozważenie ram czasowych od szczepienia podczas oceny szczytowej odpowiedzi przeciwciał - zastrzegają naukowcy.

- To nic dziwnego, że poziom przeciwciał spada po szczepieniu – powiedział dr Behnam Keshavarz, immunolog z University of Virginia School of Medicine. – Ale byliśmy zdumieni tym, jak szybko spadły przeciwciała po szczepionkach mRNA, zwłaszcza Pfizer/BioNTech.

Różne tempo spadku poziomu przeciwciał 

Keshavarz i współpracownicy obserwowali poziom przeciwciał po szczepieniu u 234 pracowników UVA w ciągu 10 miesięcy. Łącznie 114 osób otrzymało szczepionkę firmy Pfizer, 114 - szczepionkę Moderna, a 6 - pojedynczy zastrzyk Johnson&Johnson.

Od tygodnia do 20 dni po podaniu drugiej dawki u odbiorców szczepionek mRNA firm Pfizer i Moderna poziom przeciwciał był około 50 razy wyższy, niż u biorców J&J. Niedługo potem przeciwciała zarówno po szczepionce Pfizer, jak i Moderna, zaczęły spadać, ale spadek był szybszy w przypadku Pfizera.

Po sześciu miesiącach u osób otrzymujących szczepionkę Pfizer poziom przeciwciał był niższy, niż u osób otrzymujących Modernę i pacjentów hospitalizowanych z powodu ciężkiego COVID-19 sześć miesięcy wcześniej (uważa się, że pacjenci z ciężkim COVID wytwarzają więcej przeciwciał niż osoby, które wyzdrowiały po łagodnych przypadkach).

Jak wskazują autorzy badań, chociaż szczepionki Pfizer i Moderna są podobne, różnią się pod względem składu i ilości mRNA. Może to wyjaśniać różnice dotyczące przeciwciał, które generują. Istotnym czynnikiem może być również czas pomiędzy dawkami.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

do @ JJ
2022-04-25 20:35:30
- temu z "kropką" (onuca?) nic nie PO_może, beznadziejny przypadek.
JJ
2022-04-23 14:05:44
Czy niektórym może to uszkodzić mózg?
@.
2022-04-19 08:30:18
Zaiste ciężki z ciebie przypadek... Chyba nawet na nogi u ciebie za późno...
.
2022-04-18 22:05:41
no i zaraz sie zacznie na wcecinie nie moga spamowac to tu beda, kiedys flagi korwin i tym podobne ruskie onuce, potem antyszczepy a dzis znowu flagi ruskiego mira, przypadeq? nie sadze

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA