Wtorek 07 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Osoby wierzące, że pandemia jest spiskiem, dotkliwiej odczuwają jej skutki

Data publikacji: 2021-10-25 12:19
Ostatnia aktualizacja: 2021-10-26 18:14
Osoby wierzące, że pandemia jest spiskiem, dotkliwiej odczuwają jej skutki
Fot. pixabay.com  

Osoby, według których pandemia COVID-19 jest ogólnoświatowym spiskiem, mają zarówno większą szansę na zakażenie się wirusem, jak i poniesienie konsekwencji wprowadzonych obostrzeń, np. czują się bardziej samotne - informują naukowcy na łamach "Psychological Medicine".

Z przeprowadzonych wcześniej badań wynika, że osoby, które wierzą w teorie spiskowe dotyczące COVID-19 (jak np. w to, że wirus tak naprawdę nie stanowi zagrożenia, a lekarze i politycy używają go do siania niepokoju w społeczeństwie), niechętnie przestrzegają również obostrzeń związanych z pandemią. Badacze postanowili sprawdzić, jakie mogą być późniejsze konsekwencje takiego podejścia niektórych osób do aktualnie panującej na świecie pandemii.

Cztery teorie spiskowe o COVID-19

Zespół badawczy przeprowadził ankietę na ok. 9 tys. osób w kwietniu 2020 r. - i ankietę uzupełniającą dla niespełna 6 tys. rekruterów z tej samej grupy w grudniu 2020 r. Na początku badania uczestnicy wskazywali, jak mocno wierzą w jedną z czterech teorii spiskowych dotyczących COVID-19. Pierwsza z podanych teorii głosiła, że COVID-19 to broń biologiczna, opracowana przez naukowców. Druga - że wirus to spisek mający na celu odebranie obywatelom praw i ustanowienie autorytarnego rządu. Według kolejnej koronawirus jest mistyfikacją wymyśloną przez różne grupy w celu uzyskania korzyści finansowych, a ostatnia głosiła, że został on stworzony jako przykrywka dla zbliżającego się globalnego kryzysu gospodarczego.

Naukowcy odkryli, że osoby, które wierzyły w teorie spiskowe w kwietniu, osiem miesięcy później częściej zgłaszały, że odwiedzały miejsca z dużymi skupiskami ludzi, jak imprezy lub puby (w tym restauracje). Rzadziej też nosiły maseczkę, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się COVID-19 i nie planowały poddawania się testom na COVID-19. Natomiast wśród tych osób, które zdecydowały się jednak poddać testom, wiara w teorie spiskowe wiązała się ze zwiększonym prawdopodobieństwem uzyskania pozytywnego wyniku testu.

Konsekwencje wiary w koronawirusowy spisek

Wiara w teorie spiskowe wiązała się również z konsekwencjami ekonomicznymi i społecznymi. Osoby, które je popierały w kwietniu - pod koniec roku częściej zgłaszały, że straciły pracę. Częściej też wskazywały, że znajomi przestali utrzymywać z nimi kontakt - jak twierdzą, ze względu na ich opinie na temat wirusa.

Uczestników pytano też, czy w trakcie pandemii doświadczyli problemów finansowych lub problemów w związkach; samotności, depresji, strachu, niepewności co do przyszłości, konfliktów, bezsenności itp. Badacze zauważyli, że wiara w teorie spiskowe dotyczące COVID-19 wiązała się z obniżonym samopoczuciem i częstszym doświadczaniem jednej lub kilku z wymienionych trudności.

Badacze zaznaczają, że ciężko jest wskazać konkretny związek przyczynowy pomiędzy wiarą w teorie spiskowe związane z pandemią a wynikami badania. Podają alternatywne wyjaśnienie, którego obecnie nie można wykluczyć: że osoby wykonujące zawody, które w oczywisty sposób zostałyby szczególnie mocno dotknięte przez lockdown, takie jak właściciele sklepów lub barów, również częściej rozwijały przekonania spiskowe na wczesnym etapie pandemia.

"Teorie spiskowe są pod wieloma względami szkodliwe dla społeczeństwa. Ale nasze badanie sugeruje, że na dłuższą metę są one również powiązane ze szkodliwymi skutkami dla zdrowia i dobrego samopoczucia osób, które je popierają" - podsumowują badacze.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@Obs.ryver
2021-10-26 17:43:33
Do ciebie z fekalnym nickiem et consortes, jakieś zenki itd.Bioroboty z systemem dowodzenia podłączonym na sztywno do TVN, który co 24h otrzymuje dyspozycje z centrum, bo nigdy samodzielnie nie myślał. Kogo obchodzą takie jak wy,cyborgi starej generacji. Na złoty miliard i tak się nie załapiecie. Wasze szczekanie na KK dowodzi, że stoi wam on ością w gardle i każda okazja jest dobra żeby mu dokopać.To chyba po tych busterach dostajecie napadów agresji, że ktoś gdzieś modli się na różańcu
Mariusz
2021-10-26 16:29:53
Jeszcze rok temu mówili że covid nie atakuje dzieci dzis kaza szczepic dzieci czy to niejest psychoza sterowania ludźmi ja się nieszczepilem mam kontakt z tysiącami ludzi i jestem zdrowy ci co się szczepili na dzień dzisiejszy tak chorują aż glowa boli i kto tu sieje zament i panikę właśnie media bo trzeba zyc normalnie
@ Zenek
2021-10-25 17:46:34
Ty jesteś typowy "wierzący" PiSdzielca! Kredę "swinconom" masz w kieszeni, to se nakreśl kółko na czole!
nxx
2021-10-25 15:59:58
może pandemia nie jest spiskiem, ale tzw. politycy, próbujący ją wykorzystać do swoich celów powinni ponieść najsurowsze kary
phi
2021-10-25 13:51:51
One i tak czuły się zawsze samotne, bo kto by chciał zadawać się z oszołomami?
Zenek
2021-10-25 13:37:24
To może być prawda że osoby wierzące w teorie spiskowe ciężej przechodzą okres pandemii covida. Pamiętamy jak politycy z PO mówili że pisowcy gdzieś zakupują w lesie ofiary covid i dlatego zabraniają wstępu do lasu. Twierdzą też że pod lotniskiem w Baranowie ma być jakiś sztab dowodzenia różnymi akcjami. Wierzą też że zastrzyki na covida zwane szczepionkami to tylko unia mogła załatwić
Obs.ryver
2021-10-25 13:21:27
Te "osoby wierzące" nadal wierzą, że Ziemia jest płaska, wierzą też w skuteczność klepanych "zdrowasiek" oraz że dymy kadzidlane są skuteczniejsze od inhalatorów szpitalnych... a niech wierzą nadal w kółka kreślone na czole 'kredom świnconom"... Niech wierzą nawet w moc gipsowych "świntych", tylko niech nie zarażają ludzi normalnych!!!Niech dniem i nocą siedzą i nie opuszczają swoich bożnic lub mieszkań...

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA