środa, 05 sierpnia 2020.
Strona główna > Koronawirus > Naukowcy na froncie walki z epidemią

Naukowcy na froncie walki z epidemią

Naukowcy na froncie walki z epidemią
Data publikacji: 2020-07-26 15:28
Ostatnia aktualizacja: 2020-07-31 12:32
Wywietleń: 893 466462

Ponad milion złotych trafi do naukowców z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie pracujących nad projektami, które mogą pomóc z walce z pandemią koronawirusa. Pieniądze, pod hasłem „Odpowiedzialny społecznie Proto_lab”, przekazuje Urząd Marszałkowski. Pochodzą z unijnego Regionalnego Programu Operacyjnego.

ZUT otrzyma pieniądze na 9 grantów. Trzy inicjatywy prowadzone są na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki. Tam naukowcy pracują nad nowatorskim urządzeniem wspomagającym proces resuscytacji pacjentów z niewydolnością oddechową, urządzniem wspierającym wentylacją pacjenta oraz biodegrowalnym filtrami do zastosowania w maseczkach ochronnych.

Centrum Bioimmoblizacji i Innowacyjnych Materiałów Opakowaniowych przygotuje powłoki do produkcji materiałów i elementów urządzeń. Propozycja Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej to podstawy technologii krajowej produkcji krzemionki, która przyda się w testach na obecność koronawirusa. Pomysły Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Mechatroni to robot dezynfekujący, nowa generacja drukarek 3D  i system  zautomatyzowanej kontroli dostępu do obiektów użyteczności publicznej. Wydział Informatyki dostał pieniądze na automat do wytwarzania przyłbic ochronnych.

Środki uruchamiane na realizację grantów w ramach Zachodniopomorskiego Pakietu Antykryzysowego.

(as)

 

Komentarze

Wawrzek
Panowie i Panie Naukowcy zajmijcie się ODBUDOWĄ POLSKIEGO PRZEMYSŁU, który został tu zniszczony przez takich naukowców jak Balcerowicz, Buzek, Lewandowski i im podobni. Tu brakuje stałych miejsc pracy, skreślanie całych grup z listy bezrobotnych dla wskaźników nie rozwiązuje problemów. Ściąganie do Polski Ukraińców a wypychanie do Niemiec i innych Polaków to złe rozwiązanie. Polacy muszą mieć dobrą pracę u siebie. Dość mamy rządów likwidatorów kolejnych składników majątku narodowego - jak np. włączenie w 100% polskiego LOTOSU do 15% polskiego Orlenu.
2020-07-31 11:29:20
lol
Panie z Lidli i Biedronek które przez całą pandemię dzień w dzień pracują i stykają się z tysiącami ludzi dziennie i ciągle są zdrowe i żyją mają wam coś do powiedzenia na temat zagrożenia.
2020-07-27 23:38:24

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
22
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Rozbiórka Domu Marynarza

Nekrologi

Sonda

Czy bedziesz kupować pieczywo z chlebomatu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie