Środa, 15 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Musimy się przygotować na powrót epidemii jesienią

Data publikacji: 03 czerwca 2020 r. 07:05
Ostatnia aktualizacja: 19 czerwca 2020 r. 13:36
Musimy się przygotować na powrót epidemii jesienią
 

Musimy przygotować się na powrót epidemii koronawirusa jesienią. Obecnie powinno się testować pacjentów zgłaszających się do szpitali, personel medyczny oraz osoby z wysokiego ryzyka - uważa prof. Andrzej Horban, krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych.

– Musimy się przygotować na jesień. Teraz ta nasza epidemia to jest naprawdę piękna rzecz - 200, 400 czy 500 przypadków w skali kraju 40 mln to jest naprawdę niewiele. Tysiąc osób, które zmarło, to naprawdę jest niewiele. Także jesteśmy w znakomitej sytuacji – stwierdził profesor w czasie posiedzenia senackiej komisji zdrowia poświęconej sytuacji epidemii.

Szpitale jednoimienne a epidemia

Senatorowie pytali między innymi o decyzję dotyczącą powołania 22 szpitali jednoimiennych na początku epidemii. Placówki powołane zostały do tego, by zajmować się tylko pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2. Niektórzy wskazywali, że mocno ograniczyło to dostęp do świadczeń innych pacjentów oraz spowodowało uszczuplenie kadry medycznej w tych szpitalach.

Zdaniem profesora, gdyby przyjęto inne założenie, organizacyjnie byłoby gorzej, bowiem epidemia była opóźniona o miesiąc w stosunku np. do Włoch.

– To wystarczyło, żeby zmienić organizację – zaznaczył i dodał, że szpitale, które istnieją, nie są dostosowane do walki z epidemią, z jaką przyszło się zmierzyć. – Ta decyzja była dobra i praktycznie uratowała system. Gdyby chorzy znaleźli się w szpitalach do tego nieprzystosowanych, to byśmy nie mieli tysiąc osób zmarłych, tylko 10 tys. albo i więcej. To trzeba sobie jasno powiedzieć.

Jego zdaniem udało się opanować sytuację w domach opieki społecznej.

– Prawie nie ma zakażeń, choć to jest grupa wrażliwa – dodał. Jego zdanie główne ogniska epidemii obecnie są szpitalach, dlatego też teraz tam powinno się badać pacjentów, podobnie jak personel medyczny.

Powinno się testować każdego pacjenta

– Szpitale, które mają możliwość testowania, powinny testować każdego pacjenta, który przychodzi do szpitala, zwłaszcza (…) starszych, ale też i młodszych – powiedział. Dodał, że teraz przychodzi czas „rozsądnego testowania”. – To czas, który jest przed nami. Mamy dwa miesiące, by to sprawnie zaczęło działać nie tylko w Warszawie, ale w innych szpitalach, bo tam mówiąc szczerze, jeszcze to nie działa.

Profesor zauważył, że istnieją możliwości testowania, a badaniom na wykrycie koronawirusa powinni być poddawani pacjenci zgłaszający się do szpitala i personel ochrony medycznej.

– To są pojedyncze przypadki zakażenia personelu. Ten personel nie zakaża się od pacjentów. Ten personel zakaża się w społeczeństwie. Potem przychodzi do pracy i nie przyjmuje do wiadomości, że jest zakażony, bo czuje się zdrowy. W związku z tym personel medyczny nie powinien nosić maski, ale musi – mówił.

Szanse na szczepionkę w przyszłym roku

Profesor poruszył też kwestię szczepionki przeciw koronawirusowi. Uważa też, że szanse na jej pojawienie się pojawią się dopiero w przyszłym roku, „jeśli będziemy mieli szczęście”.

– Szczepionki nie ma i długo nie będzie. W tym roku proszę zapomnieć o tym – stwierdził. Dodał też, że nie ma leku, choć „nauczyliśmy się leczyć chorych”. Przede wszystkim należy jednak unikać zakażeń, zwłaszcza w grupach wysokiego ryzyka, czyli ostrożność powinny zachować szczególnie osoby starsze i przewlekle chore.

Odnosząc się natomiast do sugestii, że powinniśmy szczepić się przeciw grypie, by wspomóc diagnostykę COVID-19, szczególnie w nadchodzącym sezonie jesiennym, profesor zaznaczył, że „ta szczepionka nie chroni przed zakażeniem koronawirusem, ale chroni przed grypą”.

– Na jesieni będziemy mieli następne pytanie: ile jest koronawirusa w grypie, ile jest grypy w grypie, ponieważ będziemy znowu mieli zakażenia grypopochodne – dodał profesor zaznaczając, że jest absolutnie za szczepieniem przeciw grypie. Tym bardziej że tzw. wyszczepialność w Polsce wynosi około 4 proc. Zdaniem konsultanta krajowego szczepić powinien się zwłaszcza personel medyczny oraz grupy podwyższonego ryzyka.

Wysoki koszt testów

Profesor przypomniał, że testowanie wszystkich Polaków jest fizycznie niemożliwe, abstrahując od kosztów, bo koszt jednego testu z wykonaniem to 200 zł.

– Koszt znalezienia jednego człowieka, który ma koronawirusa jest gigantyczny. Wychodzi ponad 1 mln zł (...) Ekonomicznie – bezsens – powiedział profesor. – Nie ma takiego kraju na świecie, który jest w stanie przetestować swoje społeczeństwo w ciągu jednego tygodnia.

(pap)

Fot. Pixabay

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Chipowanie
2020-06-19 13:34:01
Celem jest zachipowanie społeczeństwa świata by mieć kontrolę. w Chipie będą informację czy jesteś szczepiony ile zarabiasz, gdzie mieszkasz itd. Totalna kontrola nad owieczkami...
jan
2020-06-09 10:11:47
Odwalcie się od Śląska , kopalnie które są zamknięte w rzeczywistości chcą zlikwidować pod płaszczykiem walki z "epidemią"! Jeżeli tak jest dlaczego nie zrobią badań przesiewowych w centrach dystrybucyjnych IKEA, AMAZON, Lidla czy Biedronki? Dlaczego nie zrobią badań w TVP, TVN czy Polsacie! Na 100% wyniki były by podobne jak w kopalniach! Nie zrobią tego bo boją się ze wyjdzie że ta pandemia to przekręt!
takie są fakty
2020-06-07 10:19:15
Co roku na grype choruje ok MILIARDA ludzi a z powodu powiklan umiera ok MILIONA i nikt z tego powodu nie podaje codziennych statystyk ani nie zamraza gospodarki. Trzeba postawić pytanie KTO NA TYM ZAROBIL, a być może poznamy odpowiedź na pytanie kto za tym stoi - kto zarobił na ogromnych spadkach na giełdach i rownie ogromnym odbiciu
Covid to ściema.
2020-06-06 19:40:02
Wirusa mózgu mają ci co wywołują zbędną panikę. Koronawirus to jedna wielka ściema. W Polsce na zawały i choroby układu umiera dziennie 1000 osób. Ale po co o tym mówić?Lepiej po biadolić o Covid - ku i nabić kiermane koncernów farmaceutycznych. A i trzeba spłacić Antonowa co przywiózł szmaty bez certyfikatu.
Epidemia
2020-06-06 09:29:50
Autor tekstu się myli. Pandemia nie ustąpiła w związku z czym nie może wrócić jesienią. Ona stale jest i będzie. Oczywiście mowa o pandemii ludzkiej głupoty. Ps. Gratuluję inteligentnym naczej, którzy nadal latają po mieście w maseczkach. Rozumiem, że oni są nosicielami i nie chcą zarażać innych , bo jak wyjaśnił niejaki uczony szumowski i drugi uczony morawiecki to te szmatki nie chronią nosiciela tylko innych.
Paragraf
2020-06-05 23:06:50
Czy pan Horban wie, jaka była opinia autora (Kary Mullis, R.I.P.) obecnie używanych testów typu RT-PCR dotycząca diagnozowania przy ich pomocy chorób zakaźnych? Otóż, nie są one w stanie ani potwierdzić obecności wirusa, ani go wykluczyć - taki drobiazg... Służą one do diagnozowania chorób nowotworowych płuc. Zatem, "coś" tu się nie zgadza...
ciekawe
2020-06-04 20:49:21
ilu Polaków przetestowano? ilu zarażono w tzw. służbie zdrowia? czy ktoś dostał odszkodowanie z tego tyt.
oro
2020-06-04 12:17:33
Tylko wprowadzenie obowiązkowych szczepień dla wszystkich obywateli może powstrzymać epidemię raz na zawsze.
CDC
2020-06-04 08:46:22
Centers for Disease Control and Prevention ( CDC ) , amerykański odpowiednik polskiego sanepidu potwierdziło, że śmiertelność chorych na Covid-19 wynosi... 0,2 proc. Jest na poziomie średniej wielkości grypy. Oczywiście mainstreamowe media milczą. To chyba największy światowy przekręt w XXI w.
Stan umysłu
2020-06-03 19:56:00
Nic odkrywczego się nie dowiedzieliśmy,poza tym,że wirus istniał-współistniał od lat i nazywał-nazywa się grypą.Epidemiolodzy już otwarcie mówią o tym,że Covid-19 nie wziął się znikąd i nagle.On był od lat tylko bagatelizowany i źle leczony.Robienie teraz z tego wielkiej afery jest absurdem i głupotą.Świat chciał się zresetować,to się zresetował.Grypa nieleczona zabijała,zabija i będzie zabijać.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA