IKEA działa z Urzędem Miasta w Szczecinie, tworząc wygodne warunki odpoczynku i kwarantanny dla personelu medycznego. Wyposażono około 11 mieszkań. Mogą w nich przebywać 33 osoby.
Akcja ma umożliwić ochronę przed zakażeniem rodzinom i bliskim personelu, pracującego z grupą osób szczególnego ryzyka. Dotyczy to na przykład szczecińskich medyków i pracowników Domów Opieki Społecznej. Stworzone zostaną także wygodne warunki zakwaterowania dla personelu z innych regionów Polski, wspierającego szczecińskie placówki medyczne podczas pandemii.
- Budowa nowego sklepu IKEA w Szczecinie posuwa się do przodu. Zgodnie z wartościami firmy już teraz aktywnie uczestniczymy w życiu lokalnej społeczności i nie pozostajemy obojętni na to, co dzieje się w naszym sąsiedztwie. Współpraca z Urzędem Miasta pozwoliła nam na zidentyfikowanie potrzeb, które możemy zaspokoić w trudnej sytuacji pandemii, dzięki naszym produktom i wiedzy o urządzaniu domu. Pomagamy razem, by zmieniać na lepsze trudną rzeczywistość wokół nas - mówi Karol Tomczyk, dyrektor regionu Szczecin.
Mieszkania zostały wydzielone z zasobów komunalnych gminy i nie posiadały wyposażenia umożliwiającego zakwaterowanie. Dzięki pomocy IKEI trafią tam podstawowe meble takie jak: łóżka, sofy, stoły, krzesła, drobne meble do przedpokoju, łazienki i pokoju dziennego, kołdry, poduszki, pościel oraz wszystko co niezbędne do przygotowywania posiłków - naczynia i akcesoria kuchenne. Osoby korzystające z mieszkań będą mogły zregenerować siły w bardziej przyjaznych warunkach i funkcjonalnych pomieszczeniach.
- Kontakt ze strony firmy IKEA był dla nas miłym zaskoczeniem. Jest takie powiedzenie, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w trudnych sytuacjach. I właśnie z taką się teraz wszyscy mierzymy. Dlatego kieruję ogromne słowa podziękowania dla IKEA, za zaangażowanie i nieocenioną pomoc przy wyposażaniu mieszkań kryzysowych - powiedział prezydent Szczecina Piotr Krzystek. - Dzięki temu, osoby w najtrudniejszych sytuacjach będą miały odpowiednie warunki do przeczekania tych trudnych chwil. Jednocześnie cieszę się, że w Szczecinie lokuje się firma z tak dużą odpowiedzialnością społeczną oraz chęcią niesienia pomocy. Ta wartość w dzisiejszych czasach jest nie do przecenienia.
Gdy lokale te nie będą już potrzebne, meble i dodatki posłużą do wyposażenia tzw. mieszkań kryzysowych - na potrzeby zakwaterowania rodzin, które ucierpiały w wyniku zdarzeń nadzwyczajnych np. pożaru, awarii technicznych. W takich sytuacjach gmina udziela pomocy mieszkańcom, którzy zmuszeni są do opuszczenia ich miejsca zamieszkania.
Dzięki współpracy IKEI i partnerów już 35 gmin w Polsce otrzymało pomoc w doposażeniu lokalnych centrów kwarantanny. Z przekazanego sprzętu będzie mogło skorzystać ponad 400 osób przebywających w instytucjonalnej kwarantannie na terenie swojej gminy. Dodatkowo do akcji dołączyła Agencja Rezerw Materiałowych pośrednicząc w kwestiach formalnych związanych z przekazywaniem darowizn. Agencja koordynuje działania w zakresie formalno-prawnym pomiędzy IKEĄ, a Gminnymi Centrami Kwarantanny.
Działania realizowane są w ramach planu na rzecz walki ze skutkami pandemii, na który IKEA w Polsce przeznaczyła łącznie 4,5 mln zł.
(ip)
Fot. IKEA