Poniedziałek, 15 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Grzesiowski: nie można mówić o końcu piątej fali, za wcześnie na znoszenie obostrzeń

Data publikacji: 18 marca 2022 r. 15:14
Ostatnia aktualizacja: 06 kwietnia 2022 r. 13:11
Grzesiowski: nie można mówić o końcu piątej fali, za wcześnie na znoszenie obostrzeń
Fot. youtube.com  
Nie można mówić o końcu piątej fali, za wcześnie na znoszenie obostrzeń – stwierdził w piątek ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. COVID-19 dr Paweł Grzesiowski. Brakuje głosu ekspertów, który skorygowałby marzycielskie plany ministra – dodał.

Grzesiowski był pytany w Radio Zet o deklarację ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, że przedstawił premierowi propozycję zniesienia od początku kwietnia obostrzeń dotyczących noszenia maseczek, kwarantanny i izolacji. W czwartkowej rozmowie z Radiem Plus szef MZ mówił, że brak wzrostu obciążenia szpitalnego "otwiera pewną przestrzeń do dalszych decyzji związanych z maseczkami i przejściem ze stanu epidemii do stanu zagrożenia epidemicznego".

Dr Grzesiowski krytykuje rządowe decyzje

- Nie pierwszy już minister sygnalizuje coś, co nie jest zgodne z aktualną sytuacją i aktualną wiedzą. Na pewno nie jest to moment ogłaszania końca pandemii – stwierdził dr Grzesiowski.

Wskazał, że patrząc na dane w Polsce z ostatniego miesiąca, widać, że tempo zmniejszania się skali pandemii zwolniło do zera, a wręcz tydzień do tygodnia są te same wyniki.

- Nie można mówić o końcu piątej fali, lecz raczej o korekcie zachorowalności, wynikającej z ferii i powrotu dzieci oraz skutków migracji. Do Polski przybyło bowiem wiele osób, które nie były szczepione. Na Ukrainie zaszczepiło się zaledwie 35 proc. społeczeństwa, a do tego przebywają w dużych skupiskach, są niedożywione i wychłodzone. To idealna sytuacja dla wirusa – zaznaczył ekspert.

Dr Grzesiowski stwierdził, że znoszenie izolacji, kiedy wiadomo, że wirus jest zakaźny nawet 14 dni, nie ma podstaw naukowych i medycznych.

- Kwarantanny nie ma, z czego wynikać może być również korekta, którą widzimy. Brak kwarantanny i skrócenie izolacji do siedmiu dni bez testowania powoduje, że część osób jest zakaźna, choć okres izolacji miną – zaznaczył.

- Osobiście uważam, że brakuje ewidentnie głosu ekspertów, który był skorygował te, marzycielskie plany pana ministra, bo one mają tchnąć optymizm w społeczeństwo, ale nie są teraz absolutnie na czasie – podkreślił.

Wyraził przekonanie, że fala pandemii będzie się utrzymywać przez kilka tygodni i w tym czasie nie można rezygnować np. z maseczek w zamkniętych pomieszczeniach, bo to wciąż główna niefarmakologiczna metoda walki z pandemią.

Obostrzenia kluczowe w walce z pandemią?

Grzesiowski zwrócił uwagę, że kraje Europy Zachodniej, które zniosły większość obostrzeń, obserwują radykalny wzrost liczby zachorowań i rośnie liczba hospitalizacji.

- Niestety wariant omikron przeszedł kolejną mutację, jest tzw. wariant BA.2, który jest jeszcze bardziej zakaźny, wywołuje zakażenia łatwiej, również wśród młodszych dzieci, które są nieszczepione – wskazał.

- Mamy kilka czynników, które powodują obciążanie dla szpitali, dla ochrony zdrowia, a tego chcielibyśmy uniknąć. Myślę, że patrzenie na kraje Europy Zachodniej powinno dostarczyć raczej odwrotnej tendencji. Są tam teraz wzrosty, my będziemy je widzieli za trzy cztery tygodnie. Przed nami raczej kolejna korekta fali piątej, czyli być może szósta fala, choć pewnie nie tak wysoka jak piąta. Ale z całą pewnością nie możemy mówić o wyciszeniu pandemii, zniknięciu wirusa i dobrym nastroju, że nie ma zagrożenia – podkreślił ekspert.

- Pamiętajmy, że mamy na terenie Polski ponad 2 miliony osób, z których zaledwie nie więcej niż 10 proc. jest zaszczepionych. To są także kandydaci do chorowania. Osoby z punktów testowania mówią, że co trzeci obywatel Ukrainy jest dodatni, jeśli się zgłasza na test z powodu objawów" – powiedział Grzesiowski. Na pewno ogłaszanie i zapowiadanie możliwości zniesienia wszystkich ograniczeń pandemicznych jest – jak zaznaczył – przedwczesne.

Ekspert zaleca objęcie ścisłym nadzorem ośrodków recepcyjnych, gdzie – jak mówił – powinny być punkty testowania i punkty szczepień.

- Powinniśmy też zapewnić miejsca izolacji chorych osób z Ukrainy – wskazał. Zwrócił uwagę, że oprócz COVID-19 są też inne choroby zakaźne.

Część dzieci z Ukrainy powinna być szczepiona od razu – wskazał.

(PAP, mj)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Art
2022-04-06 12:49:26
Grzesiowskiemu się fakty nie zgadzają,dlatego tym gorzej dla faktów.Miało być po 100 000- 150 000 zakażonych dziennie ,a umieralność jak na dżumę.A tu wojna na Upainie zniwelowała srandemie.Paradoks polega na tym że ludki co tu walą ze wschodu są nieszczepione,a ilość zarażonych spada.Teraz Sajmon i Grzesiowski muszą się trochę na gimnastykować,żeby uzasadnić tę nieoczekiwaną zmianę miejsc:).A to pech.
@Jajo
2022-03-21 23:07:26
Jak to, kogo lansują.Lansują rozkosznego Pawełka.Ciągle na fali,jak nie w radyju to w tv.Władza może być jaka chce,byle Pawełek pilnował interesów.Jest jedyna,słuszna linia partii zwanej WHO.Kiedyś do studia TVP zaprosili jego i starą-pod 70tkę pediatrę z Wawy,właścicielkę prywatnej przychodni dla dzieci i on się z niej nabijał:A pani w ogóle jest lekarzem?Na pytanie o związki aluminium i rtęci w szczepionkach odpowiedział,że co roku kupuje się różne preparaty,a budżet MZ wiadomo..no więc
@Rozalia
2022-03-21 22:32:09
Rózia ty ofiaro kalendarzyka małżeńskiego.Spraw sobie białe gumiaki,takiż kombinezon-można kupić w markecie budowlanym i ganiaj za tymi przybyszami po ulicach.Będzie się coś wreszcie działo.Za każdego niewyszczepionego dostajesz dajmy na to dychę,Polak,Ukrainiec,wsio ryba i do szprycobusa z nim.Jest dodatkowy dochód do SBckiej emerytury?Jest!Zaspokojoną masz potrzebę poczucia władzy?Masz!.Te Rózie,Alicje,Ewy itp to praca dla systemu.Durne bo durne te wpisy i autorzy,ale żyć z czegoś trzeba
Jajo
2022-03-20 21:05:42
Kogo wy tu lansujecie?
Ciekawe
2022-03-19 17:56:50
Ile sam przyjął prawdziwych dawek preparatu pseudoszczepionkowego ? Te szczepionki przeciw Covid to jeden wielki szwindel kant skoro 1. nie chronią przed zachorowaniem, 2. tym samym nie chronią przed rozsiewaniem choróbska. O nie braniu żadnej dpowiedzialnosci za potencjalne powikłania nie wspominając.
Rozalia
2022-03-18 16:17:50
Mądre słowa. Według WHO w wielu krajach obserwuję się ponowny duży wzrost zakażeń. Nie jest to absolutnie czas na znoszenie obostrzeń. A przybyłych uchodźców powinno się objąć masowym testowaniem i szczepieniami.
skomentowałbym
2022-03-18 16:06:21
.......ale mi się nie chce.......

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA