Sobota 18 września 2021r. 
REKLAMA

Grzegorz Cessak: Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady

Data publikacji: 2021-09-14 23:17
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-16 12:29
Grzegorz Cessak: Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady
Fot. Kierownictwo/Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrbow Medycznych, urpl.gov.pl  
Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady. Musimy się do tego przyzwyczaić - powiedział we wtorek w Radiu Plus prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Leczniczych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak.

Cessak zaznaczył, że koronawirus nie jest podobny do wirusa grypy, który co roku regularnie mutuje, lecz przypomina bardziej wirusy SARS-1 i MERS, które mutują co dekadę.

- Trzeba się spodziewać większych pandemii co kolejne dekady. Musimy się do tego przyzwyczaić - ocenił.

Zdaniem Cessaka, na mutowanie koronawirusa wpłynie także kwestia wyszczepienia znacznej części populacji. "FDA (Agencja Żywności i Leków - PAP) przedstawiła swoje scenariusze, że przyszły rok będzie elementem wygaszania pandemii pod tym względem, że szczepienia dały rezultaty (...). Zahamowaliśmy (...) w jakimś procencie, mutację wirusa" - stwierdził.

Odnosząc się do kwestii szczepienia dzieci Cessak podkreślił, że sytuacja epidemiczna w tym roku jest inna. - Mieliśmy inny wariant wirusa. Dzieci przechodziły chorobę łagodniej, nie miały takich wyraźnych powikłań - ocenił.

Przytoczył amerykańskie badania, które wskazują, iż wariant Delta koronawirusa jest bardziej niebezpieczny dla dzieci, niż poprzednie warianty. "Dzisiaj dane z Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej pokazują, że (...) 27 proc. całej populacji stanowiły dzieci. Więc w zasadzie co czwarta osoba, która choruje, to członek najmłodszej populacji, właśnie pediatrycznej" - mówił.

Dodał, że Amerykanie przekazali, że wśród dzieci było 10 zgonów. "Więc zgony, hospitalizacje dotykają dzieci w tym wariancje Delta" - podkreślił.

(PAP)

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Paragraf
2021-09-16 12:16:30
Panie Cessak, za to co pan zrobił dotychczas i robi dalej, prawdopodobnie będziesz się pan smażył w piekle... P.S. Kto słucha takich, jak pan Cessak, sam sobie szkodzi - to tak w skrócie.
@Odraza
2021-09-15 17:15:52
Ten sam który wyraził zgodę na to by przeprowadzać eksperymenty medyczne na polskich dzieciach...
Odraza
2021-09-15 12:01:48
Czy to ten facet, który wystawił polskie dzieci w charakterze królików doświadczalnych dla zagranicznego Pfizera? Zdaję się poseł Braun z Konfederacji przyłapał go na tym.
Powodzenia
2021-09-15 09:58:27
To ile tych dawek szczepionki będzie potrzebnych? 100, 200? No to powodzenia życzę.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ