Piątek 22 października 2021r. 
REKLAMA

Finalna wersja polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2 dostępna na rynku

Data publikacji: 2020-11-02 17:29
Ostatnia aktualizacja: 2020-11-03 16:52
Finalna wersja polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2 dostępna na rynku
 

Finalna wersja pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2, opracowanego przez naukowców z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu, jest już dostępna na rynku. Czułość reakcji wykrywających wirusa sięga w nim ponad 99 proc.

Test genetyczny o nazwie MediPAN-2G+ FAST COVID został w całości opracowany w Polsce. Jego autorami są naukowcy wolontariusze z Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. W produkcję i wprowadzenie rozwiązania na rynek zaangażowały się firmy Medicofarma, Polpharma, Future Synthesis oraz A&A Biotechnology.

Szybki i czuły test na koronawirusa

Badania nad testem prowadzone były od marca 2020 r. i rozpoczęły się wraz z wybuchem pandemii. Jego twórcy zapewniają w informacji przesłanej PAP, że jest jednym z najszybszych i najbardziej czułych, jakie dotąd powstały. Uzyskał on pozytywną opinię Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie.

Zaangażowanie w projekt rodzimych firm i użycie dostępnych w kraju odczynników pozwoliło obniżyć cenę testu oraz zabezpieczyć potrzeby na tego rodzaju badania w razie kolejnej fali pandemii. Projekt uzyskał wsparcie finansowe w wysokości 15 mln zł od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz 100 tys. zł od samorządu województwa wielkopolskiego.

Opracowany przez polskich naukowców

– Wiedzieliśmy, że mamy wiedzę, kompetencje i zaplecze techniczne, aby opracować produkt, który dorówna lub przewyższy jakością dostępne na rynku testy. Jednak już podczas wstępnych prac zdaliśmy sobie sprawę, że brakuje nam partnera, który pomógłby wprowadzić produkt na rynek. Dzisiaj, z całą pewnością, możemy powiedzieć, że gdyby nie zaplecze produkcyjne i kompetencje biznesowe polskich firm proces weryfikacji testu trwałby znacznie dłużej – twierdzi dyrektor Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN prof. Marek Figlerowicz.

Polski test MediPAN-2G+ FAST COVID wykrywa dwa specyficzne geny koronawirusa SARS-CoV-2. W wielu innych testach jednym z wykrywanych genów jest tzw. gen przesiewowy, charakterystyczny dla całej rodziny koronawirusów. Autorzy testu zapewniają, że jego skuteczność została potwierdzona w niezależnych laboratoriach przy zastosowaniu różnych urządzeń diagnostycznych.

Krótki czas reakcji

Test wykazuje krótki czas reakcji RT-PCR (około 1 h), co może poprawić efektywność pracy laboratoriów (skraca o połowę czas detekcji), a tym samym przyśpieszyć uzyskanie wyniku dla pacjenta. Jest on jednym z najszybszych tego typu testów - przekonują naukowcy. Czułość reakcji wykrywających wirusa jest wysoka i sięga ponad 99 proc.

Jak podkreślają twórcy testu, dzięki ich rozwiązaniu Polska może się uniezależnić od importu zagranicznych testów oraz komponentów niezbędnych do ich produkcji. To również sukces młodych badaczy, którzy w początkowym okresie pracowali nad rozwojem testu w ramach wolontariatu.

Prototyp testu zaprojektowano i wykonano w Instytucie Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Transferem produktu ze skali laboratoryjnej do skali produkcyjnej oraz kompleksową produkcją zajęła się firma Medicofarma. Z kolei podmiotem, który wsparł prace nad przeobrażeniem prototypu w optymalny komercyjnie produkt, tak by posiadał pożądane cechy i mógł zostać przeniesiony z laboratorium do masowej produkcji, była firma Polpharma.

(pap)

Fot. Pixabay

Sonda

Czy boisz się zakażenia koronawirusem?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czas detekscji
2020-11-10 06:34:03
O tempora
On
2020-11-03 09:43:57
piswoski nierząd nie maiał czasu zająć się tym , kupował maseczki od instruktora narciarstwa( które nadają się do śmieci) i respiratory od handlarza broni(których nie ma i pieniędzy) janusze gospodarki , krętętacze całe pis
@dobre działanie nie strajkuję
2020-11-02 21:07:52
Ważne, żeby te dobre, a nawet bardzo dobre testy, zdecydował się zakupić "dobry" rząd.
Pajo
2020-11-02 20:39:29
Drogi gimnazjalisto Przypomnę czytaj ze zrozumieniem. 15 mln (milionów) to od PO.
Przypomnę
2020-11-02 18:45:41
pisowskie ministerstwo długo zwlekało z dofinansowaniem prac. Test mógł być gotowy 3 miesiące temu. Ktoś obstawiał import
dobre działanie nie strajkuję
2020-11-02 17:59:03
Niech oszołomy zajmują się aborcją a my jesteśmy za wyborem życia dla ludzi.Dobre polskie testy to lepsza walka z koronawirusem

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ