Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dyrektor WHO: Europa może żyć z COVID-19 bez szczepionki, wprowadzając lokalne blokady

Data publikacji: 2020-09-02 08:15
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-15 15:03
Dyrektor WHO: Europa może żyć z COVID-19 bez szczepionki, wprowadzając lokalne blokady
 

Europa może żyć z COVID-19 bez szczepionki, zatrzymując ogniska epidemii lokalnymi blokadami – powiedział we wtorek dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę Hans Kluge. Dodał, że nie spodziewa się powrotu do pełnych ograniczeń na poziomie krajowym.

– Dzień, w którym pokonamy pandemię, niekoniecznie jest dniem, w którym będziemy mieć szczepionkę, (nastąpi on) wtedy, kiedy nauczymy się żyć z pandemią, a to może być jutro – powiedział Kluge w rozmowie z brytyjską stacją Sky News. Przyznał, że nie da się kompletnie wyeliminować ryzyka, wyraził jednak opinię, że aby skutecznie żyć z koronawirusem, konieczne są dwa elementy – rządy muszą podjąć aktywną rolę w kierowaniu działaniami, a ludzie – muszą przestrzegać wprowadzanych regulacji.

Kluge powiedział, że praktycznie w każdym kraju europejskim widać wzrost liczby zakażeń i żadne państwo nie jest wolne od zagrożenia. Wskazał, że w szczególności w okresie od października do końca listopada należy się liczyć z większą liczbą zakażeń, których konsekwencją będą lokalne blokady.

Zapytany, czy spodziewa się fali ogólnokrajowych restrykcji w najbliższych miesiącach, aby uniknąć drugiej fali epidemii, odpowiedział przecząco, ale zastrzegł: "Jestem optymistą, ale nie możemy wykluczyć lokalnych blokad". Jego zdaniem kraje europejskie są teraz znacznie lepiej przygotowane do sytuacji niż w lutym czy marcu i dlatego wystarczy wprowadzenie lokalnych restrykcji zamiast ogólnokrajowych.

(pap)

Fot. Pixabay

Sonda

Czy zaszczepisz się przeciwko koronawirusowi, gdy będzie taka możliwość?
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Na początek proponuję blokadę telewizji, radia i internetu
2020-09-03 20:24:44
Pandemia zniknie tego samego dnia

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA