Po prawie 4 latach intensywnych prac badawczych nareszcie poznaliśmy genom żyta! Do przełomowego okrycia przyczynili się, między innymi, naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. W pracę było zaangażowanych aż 63 naukowców z 13 krajów, w tym czterech z Polski.
Prace nad poznaniem genomu żyta rozpoczęły się już 28 lat temu. Za pierwszy etap tych badań można uznać opublikowanie w 1993 roku pierwszej mapy genetycznej tego zboża, która była mało precyzyjna, ale obejmowała wszystkie 7 chromosomów. Mapa ta powstała w Wielkiej Brytanii „na bazie populacji wytworzonej na szczecińskiej Akademii Rolniczej" (dziś wchodzi w skład ZUT). W badaniach uczestniczył prof. Piotr Masojć, obecny kierownik Katedry Genetyki, Hodowli i Biotechnologii Roślin.
Szczegółowy opis kompletnego genomu żyta opublikowano pod koniec marca br. na łamach magazynu „Nature Genetics". Autorami badania są członkowie międzynarodowego zespołu The International Rye Genome Sequencing Consortium. Dzięki temu odkryciu będziemy mogli poznać biologię żyta, która może pomóc w doskonaleniu roślin
...