Środa, 04 października 2023 r. 
14 szczecin
REKLAMA

Zasiłek macierzyński, urlop rodzicielski. Tata zastępuje mamę

Data publikacji: 29 maja 2023 r. 22:32
Ostatnia aktualizacja: 29 maja 2023 r. 22:48
Zasiłek macierzyński, urlop rodzicielski. Tata zastępuje mamę
Fot. Ryszard PAKIESER  

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wyliczył, że w tym roku - od stycznia do końca kwietnia - prawie 275 tysięcy matek i ponad 60 tysięcy ojców skorzystało z zasiłku macierzyńskiego. W Zachodniopomorskiem to niemal 10 tysiące kobiet i blisko 2 tysięcy mężczyzn.

Nikogo już nie dziwi, że to tata zostaje z dzieckiem w domu, a mama pracuje. Od wielu lat urlopy tzw. ojcowski (potocznie nazywany tacierzyński) i dzielenie wychowawczego z mamą są wśród ojców coraz bardziej popularne. Jak będzie w tym roku? Czy ostatnia zmiana przepisów jeszcze bardziej wpłynie korzystnie na opiekę nad maluszkiem i czy rodzice skorzystają na wprowadzonych 26 kwietnia 2023 roku rozwiązaniach, dowiemy się za kilka miesięcy.

- Warto przypomnieć, że tata objęty ubezpieczeniem chorobowym, któremu urodziło się dziecko, może otrzymać zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego, macierzyńskiego i rodzicielskiego - mówi Karol Jagielski, regionalny rzecznik ZUS województwa zachodniopomorskiego. - Najwięcej ojców korzysta z zasiłku macierzyńskiego za okres urlopu ojcowskiego. Przez cztery miesiące br. pobrało go

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 62% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 30-05-2023

 

(kel)
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA