Z danych NFZ wynika, że z roku na rok rosną wydatki Funduszu na opiekę specjalistyczną w poradniach. Jednak nie wpływa to znacząco na poprawę sytuacji pacjentów, którzy czekają na swoją pierwszą wizytę do lekarza specjalisty. W niektórych poradniach, także tych z Zachodniopomorskiego, pierwszorazowe wizyty stanowią zaledwie 10 procent. NFZ proponuje więc nowe rozwiązania.
- W 2018 roku NFZ wydał na ambulatoryjną opiekę specjalistyczną 6,2 mld zł, a w 2024 roku wydatki te wzrosły do 18,2 mld zł. Mimo to liczba świadczeń zwiększyła się nieznacznie, a liczba pacjentów, którzy są pod opieką lekarza specjalisty, pozostaje na zbliżonym poziomie - wskazuje Filip Urbański, szef zespołu analityków w Centrali NFZ.
Nieznacznie wzrosła liczba pierwszorazowych pacjentów przyjmowanych w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Na przykład w neurologii udział wizyt pierwszorazowych przekracza 25 proc., ale w kardiologii już „tylko" 15 proc. (dane krajowe z 2024 r.). W Zachodniopomorskiem najmniejszy udział pierwszorazowych wizyt jest w poradniach: leczenia bólu, diabetologii, hematologii,
...