Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

W świnoujskim terminalu. Pięć lat dostaw LNG

Data publikacji: 17 czerwca 2021 r. 17:16
Ostatnia aktualizacja: 17 czerwca 2021 r. 19:15
W świnoujskim terminalu. Pięć lat dostaw LNG
Świnoujski terminal LNG działa od pięciu lat. Fot. GAZ-SYSTEM  

Mija właśnie pięć lat od momentu, gdy należący do spółki GAZ--SYSTEM Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu odebrał pierwszy komercyjny ładunek skroplonego gazu ziemnego, zamówiony przez spółkę PGNiG. To wydarzenie otworzyło drogę do dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw tego surowca do Polski. Możliwe stało się wówczas sprowadzanie w ilościach komercyjnych gazu innego niż rosyjski.

Pierwsza komercyjna dostawa LNG odbyła się 17 czerwca 2016 roku. Gaz transportowano wówczas z Kataru. Niemal pięć lat później - 15 czerwca br. - do terminalu w Świnoujściu przypłynął, również pochodzący od Qatargas, 130. ładunek skroplonego gazu ziemnego. Metanowiec „Duhail" dostarczył ok. 90 tys. ton LNG, co odpowiada blisko 120 mln m sześc. gazu ziemnego w lotnym stanie skupienia.

- Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu pozwala na import gazu z różnych kierunków, pomagając w dywersyfikacji, zmniejszeniu zależności od jednego dominującego dostawcy i zwiększeniu w ten sposób bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju - powiedział Paweł Majewski, prezes

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 62% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 17-06-2021

 

(ek)
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA