Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

W nowoczesnej technologii z dawnym blaskiem. Wizytówka szpitala wojskowego odnowiona [GALERIA]

Data publikacji: 2022-11-25 18:56
Ostatnia aktualizacja: 2022-11-26 20:15
W nowoczesnej technologii z dawnym blaskiem. Wizytówka szpitala wojskowego odnowiona
Remont budynku rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku. Nad całością prac czuwał od początku konserwator zabytków. Fot. Szpital Wojskowy w Szczecinie  

Budynek bramny jest wizytówką szpitala wojskowego w Szczecinie. Został właśnie wyremontowany. Samą bramę wykonano na nowo - ale, co ważne, jej wygląd odtworzono na podstawie oryginalnych, historycznych fotografii. Wszystko zrobiono pod okiem konserwatora zabytków.

Remont budynku rozpoczął się w listopadzie ubiegłego roku. Wykonano izolację fundamentów, chemicznie oczyszczona została historyczna elewacja, uzupełniono ubytki w cegłach. Renowację przeszły także powojenne mozaiki nad głównym wejściem, a dach pokryła nowa, ceramiczna dachówka. Wewnątrz bramy odnowiono historyczne lastriko, dawny blask odzyskały też wewnętrzne płytki. Odrestaurowana została cała elewacja budynku.

Sama konstrukcja bramy wjazdowej została wykonana z metalu na podstawie nielicznych zachowanych zdjęć i historycznych rysunków. Projektant wraz z konserwatorem zabytków wykonali na ich podstawie projekt. Bramę wykonano już w nowoczesnej technologii.

Zniknęły zamontowane w czasach PRL-u luksfery, a ich miejsce zajęły szklane tafle w metalowej konstrukcji bramy wjazdowej - tak jak w oryginale. Odnowiony też

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 69% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 25-11-2022

 

(sag)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Do pasażera
2022-11-26 19:53:49
Macie spaczone poczucie estetyki,mieszkacie w wątpliwej urody domach na raty chaotycznie postawionych na polu,pomalowanych najtañszą różową farbą,która pleśnieje.Kiczowate kolumny greckie podtrzymują odpadający balkon.Proszę zachowaj dla siebie malowanie na czerwono ceglanej elewacji.
Pasażer autobusu
2022-11-26 15:05:35
I znowu szarość w polskiej służbie zdrowia. Wszystko szare. Nowe framugi okienek szare, po wejściu do szpitala szaro na Izbie Przyjęć, nowe oddziały remontowane także w szarych kolorach. Skąd taka moda? W tym Budynku na Bramie nie ma nic szarego w elewacji, wiec czemu szary kolor? Bo zdjęcie oryginalne było czarno-białe i brama wydawała się szara? A czemu nie zrobiono barw narodowych na wjeździe do szpitala? Dolna połowa czerwona a górna biała. Efekt byłby bardzo elegancki w tym budynku z cegły.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA