Z prof. Pawłem Gutem, kierownikiem Oddziału Ewidencji i Opracowania Zasobu Archiwalnego Archiwum Państwowego w Szczecinie, rozmawia Alan Sasinowski.
- 3 kwietnia 1243 roku książę Barnim I Dobry nadał Szczecinowi prawa miejskie. Jakim miastem był Szczecin w połowie XIII wieku?
- Przekształcającym się według wzorów zachodnich, z wewnętrzną autonomią. Posiadał radę miejską, samorząd komunalny, do którego tradycji odwołuje się współczesny samorząd. Szczecin w tym czasie zyskuje status samodzielnego ośrodka społecznego, ekonomicznego, a z czasem i politycznego. Książęta muszą liczyć się ze zdaniem mieszczan. Na przełomie XIII i XIV wieku Szczecin staje się głównym ośrodkiem u ujścia Odry, dystansuje Police, Stargard, Gryfino.
- Średniowieczny Szczecin jest miastem, które się rozpycha?
- Tak. W połowie XV wieku wybucha wojna między Szczecinem a Stargardem o handel morski. Toczyła się od 1454 do 1464 roku. Pozostałością po niej była lipa zasadzona w Kobylance - w połowie drogi między oboma miastami - na znak kończącej konflikt zgody. W okolicy tylko Stralsund był większym, silniejszym ośrodkiem.
-
...