Poniedziałek 06 grudnia 2021r. 
REKLAMA

Szykują miejsce dla „kreta”

Data publikacji: 2021-01-12 16:03
Ostatnia aktualizacja: 2021-05-16 20:22
Szykują miejsce dla „kreta”
Fot. UM w Świnoujściu  

Na wyspie Uznam trwają prace, dzięki którym maszyna TBM będzie mogła rozpocząć drążenie tunelu pod Świną. Ostatnio pracownicy montowali także komponenty „kreta". Początek drążenia zaplanowano na wiosnę.

Montaż komponentów maszyny TBM odbywał się zarówno na powierzchni, tuż przy komorze startowej, jak i w jej wnętrzu. Jednocześnie prowadzone były prace przygotowujące samą komorę.

- Cały czas jest ona odwadniana. Odbywają się tam też prace porządkowe. Przygotowywane są podpory pod rurociągi technologiczne, które będą niezbędne przy uruchomieniu „wielkiego kreta". Na bieżąco organizowany jest plac budowy przy szybie startowym, gdzie znajdują się m.in. niezmontowane jeszcze elementy maszyny TBM. Poza pracami porządkowymi i konserwacyjnymi trwa utwardzanie dróg technologicznych i ciągów pieszych. Odbywają się drobne naprawy, m.in. ogrodzenia terenu budowy - informuje wykonawca inwestycji.

Poza tym cały czas odwadniane są wykopy pod tunel i rampę dojazdową, trwa przebudowa i budowa sieci elektroenergetycznej średniego napięcia, prowadzone są roboty drogowe, w tym konserwacja i utrzymywanie tymczasowych organizacji ruchu, a także montowany jest zakład STP (Slurry Treatment Plant), gdzie płuczka wiertnicza (użyta w trakcie drążenia tunelu) będzie oczyszczana i oddzielana od urobku. Obecnie trwa budowa oświetlenia terenu zakładu STP. W zakładzie prefabrykacji bez ustanku produkowane są również segmenty obudowy tunelu. Elementy te są następnie transportowane i składowane na placu magazynowym. Ostatnio odbywał się również przegląd i konserwacja instalacji elektrycznej w

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 53% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 12-01-2021

 

Autor: BaT
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Nie tak dawno...
2021-01-13 13:42:37
W budowie dluugiego podziemnego Tunelu w Malmö pomiedzy Dworcem Kolejowym ... a wjazdem na Most do Kopenhagi - pracowalo kilku/nastu Polakow !! Pytanie:wiec: czy zglosili sie Oni rowniez i do budowy tego Tunelu w Swinoujsciu...??

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA