Piątek, 14 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Szkoda drzew... Różne obrazy trwającej wycinki

Data publikacji: 05 stycznia 2022 r. 23:14
Ostatnia aktualizacja: 06 stycznia 2022 r. 15:04
Szkoda drzew... Różne obrazy trwającej wycinki
Od ub. roku w rejonie jeziora Goplana w Lesie Arkońskim trwa usuwanie drzew zniszczonych przez patogeny i szkodnika. Wycinka wkrótce przeniesie się na sąsiedni teren – położony bardziej na wschód. Po jej zakończeniu martwy drzewostan zostanie zastąpiony młodymi nasadzeniami gatunków bardziej odpornych m.in. na działanie kornika drukarza. Fot. Mirosław WINCONEK  

W hałdzie leżą pnie młodych sosen. Gros z nich jest puste w części, która stykała się z podłożem. Na korze innych widać wyraźne ślady żerowania szkodnika. Opodal pokotem leżą pocięte drzewa suche i martwe. Tymczasem na jednej z tzw. platform obywatelskich właśnie pojawił się apel: „Las Arkoński w Szczecinie - powstrzymaj wycinkę! Pilne!".

Opodal Goplany, a w rejonie ścieżki zdrowia oraz żółtego szlaku prowadzących w kierunku Głębokiego, trwa wycinka drzew. Nie jest to „urządzanie lasu" przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych prowadzone w stylu, jaki budzi grozę np. na terenie Puszczy Bukowej. To miejscy leśnicy z Zakładu Usług Komunalnych z ulubionego terenu rekreacyjnego Szczecina usuwają pnie chore i martwe, zaatakowane przez patogeny, grzyby i szkodniki, a więc drzewa usychające lub martwe.

- To nie jest działanie totalne: nie wycinamy wszystkich drzew z danego rejonu. Usuwamy tylko pojedyncze sztuki na danym terenie, które stanowią realne zagrożenie dla szczecinian wypoczywających w tej części Lasu Arkońskiego. Bo jednak życie ludzkie wciąż jest dla nas najważniejsze.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 75% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 05-01-2022

 

Autor: Arleta Nalewajko
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Niemożliwe
2022-01-06 16:51:51
A Kraśniecki z wyborczej pisze że wycinają zdrowe drzewa, i to w jakichś niecnych zamiarach. Więc ktoś kłamie, tylko kto?
@ofsajd
2022-01-06 15:03:15
Aż Ci dzieciaka zabije ty oszołomie. Jak zagrażają to ciąć ile wlezie!!!
ofsajd
2022-01-06 13:47:24
Rządzące miastem oszołomy nie spoczną, póki nie wytną wszystkich drzew w Szczecinie. Trudno zrozumieć tych ludzi owładniętych patologiczną nienawiścią do otaczającego nas (jeszcze) środowiska naturalnego.
obserwa
2022-01-06 12:26:18
Bywam tam codziennie. Czy nie można zapobiegać rozwojowi tych chorób? Czy tą "gangrenę" leczy się wyłącznie przez wycinkę? Inna sprawa to końskie kupy, które na alejce właśnie w pobliżu tego miejsca jakby z nasileniem występują. Czyżby koniki mówiły, że sr... na to? Bo jeźdźcy z pewnością. Tak, tak... najczęściej w mundurach.
kapis
2022-01-06 10:56:49
To jest mój ulubiony teren spacerów! Widzę drzewa powalone z których część jest na pewno zdrowa! Nie wolno z lasu robić zagajnika ! Podobnie było z wycinaniem zdrowych grubych drzew na ul. Jaworowej! Obiecują posadzić młode liściaste - czyli zagajnik!
Zenek
2022-01-05 23:19:31
Trzeba usuwać chore drzewa

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA