Piątek 01 lipca 2022r. 
REKLAMA

Szczeciński wielki mur. Magazyn, spichlerz, a może jednak więzienie lub szpital?

Data publikacji: 2021-11-03 16:56
Ostatnia aktualizacja: 2021-11-03 17:14
Szczeciński wielki mur. Magazyn, spichlerz, a może jednak więzienie lub szpital?
Losami historycznych ruin, znajdujących się w rejonie ulic Podgórnej i Wyszyńskiego, zainteresowali się miejscy aktywiści Tomasz Kuliszenko oraz Łukasz Listwoń, widząc potencjał w tym wciąż jeszcze mało znanym szczecińskim artefakcie. Fot. Mirosław WINCONEK  

To solidny, wysoki, ceglany mur z kratami we wnękach pustych okien. Choć jest charakterystycznym elementem pejzażu Starego Miasta, to jednak w znacznym stopniu zapomnianym i zaniedbanym. Teraz na niego zwrócili uwagę miejscy aktywiści, licząc że budowla zostanie lepiej wyeksponowana i zadbana, a jego mało znaną przeszłość będą mieli okazję wkrótce poznać szczecinianie oraz turyści.

Ów mur mijał każdy, kto przez kładkę nad ul. Wyszyńskiego wędrował w stronę pl. Tobruckiego lub przeciwnie - podążał ku katedrze i pl. Orła Białego. Pozostałość dawnej zabudowy Starego Miasta o bliżej nieznanym pochodzeniu i dość zagadkowej przeszłości.

- O jego istnieniu wiedzą nieliczni, chociaż znajduje się w samym centrum Szczecina. Schowany w głębi kwartału budynków, od ponad stu lat będący jedynie ruiną po XVIII-wiecznej budowli, przetrwał w niezmienionej formie przez całe dziesięciolecia. Nieoficjalnie mówi się, że są to pozostałości więzienia - na co mogą wskazywać kraty w otworach okiennych. Jednak tak naprawdę nie wiadomo, co mieściło się w tym miejscu - zwracają uwagę miejscy aktywiści Tomasz

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 67% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 03-11-2021

 

Autor: A. Nalewajko 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

psst!
2021-11-03 22:39:08
Tylko nie mówcie radnej od graffiti, gdzie to jest.
Wojtek
2021-11-03 22:06:53
Fajnie byłoby uporządkować jego otoczenie i dobrze go iluminować. A przede wszystkim wyrzucić ten niebieski kontener, odnowić boczną ścianę kamienicy i zamurować w niej komunistyczne paskudne okna. No i te garażyki po drugiej stronie Staromiejskiej niewątpliwie nadają klimatu starówki :) do wyburzenia jak najszybciej i fajne kamieniczki tam postawić! A ten wstrętny kontener na jakiej podstawie tam szpeci otoczenie ?
Jest kilka
2021-11-03 18:30:25
Pozostałości po alte Festung Prußen...
Kamil
2021-11-03 18:22:58
Mur jest znany nie tylko aktywistom. Nie róbta szołu

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA