niedziela, 24 stycznia 2021r.

Świnoujście zyska nowy zabytek

Data publikacji: 2020-12-03 22:29
Ostatnia aktualizacja: 2021-01-20 10:33
Świnoujście zyska nowy zabytek
 

Na wniosek świnoujskiego samorządu urząd konserwatora zabytków w Szczecinie rozpoczął przygotowania do wpisania kompleksu koszar, a obecnie centrum administracyjnego Świnoujścia, do rejestru zabytków. Podczas porządkowania archiwów w Forcie Gerharda muzealnicy odnaleźli zdjęcie budynków i placu z 1912 roku i postanowili podzielić się nim z Czytelnikami naszej gazety.

- W nocy porządkowaliśmy materiały o świnoujskim garnizonie. Cały czas trwają prace nad monografią świnoujskiej twierdzy, która jest współfinansowana przez miłych fundatorów z Liechtensteinu. Zdjęcie, którym chcemy podzielić się z „Kurierem", prezentuje dawne koszary. To 1912 rok, czyli tuż przed zasileniem kompleksu przez fizylierów - wyjaśnia Piotr Piwowarczyk, dyrektor Muzeum Obrony Wybrzeża w Forcie Gerharda.

To popularne ujęcie z Waldschlossu; częsty motyw na pocztówkach i w przewodnikach. Co ciekawe, dzięki temu, że fotografia ponawiana była niemal z tego samego miejsca, prawdopodobnie z wieży hotelowej, w kolejnych latach można dokładnie prześledzić, jak zmieniała się najbliższa okolica.

Koszary przy

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 58% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 03-12-2020

 

Autor: Bartosz TURLEJSKI

Komentarze

mieszkaniec Świnouj.
2020-12-04 17:49:48
Niezwykle piękne obiekty. Szkoda tylko, że jeden z nich, ten z prawej patrząc na zdjęcie jest obecnie w tak opłakanym stanie. Trzeba dbać koniecznie o historię tego miejsca. Super, brawo muzealnicy.

Dodaj komentarz

HEJT STOP


Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ