Środa, 17 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Święto pracy i trujących kwiatów

Data publikacji: 04 maja 2023 r. 18:17
Ostatnia aktualizacja: 04 maja 2023 r. 20:09
Święto pracy i trujących kwiatów
1 maja, 2023 r., Le Mans. W pochodzie uczestniczy niezwykle dużo dzieci. To tradycja. I inicjacja do uczestnictwa w przyszłych manifestacjach. Fot. Daniel DULUC  

Jak jest Święto Babci, to idziemy do Babci, jak jest Święto Dziadka, to idziemy do Dziadka, a jak jest Święto Pracy, to idziemy do pracy? - pytała mnie moja córka będąc małym brzdącem.

Dzisiaj już nie pyta. Tylko 1 maja wychodzi na ulicę i…. spaceruje z innymi. Tak, spaceruje. Nie manifestuje. Przypinając sobie do żakietu gałązkę ulubionego, acz symbolicznego kwiatu - majowej konwalii. I nie ma to konotacji politycznej.

Dlaczego Francuzi oferują sobie konwalie w tym dniu? Bo wierzą, że one przynoszą szczęście na cały rok. Niewielu wie, że pachnąca tradycja jest bezpośrednio powiązana z osobą starszego brata polskiego monarchy, czyli naszego Henryka III Walezjusza (znanego m.in. z sum bajońskich i ucieczki z Polski.) W 1560 roku dziesięcioletni Karol IX Walezjusz udał się ze swoją matką Katarzyną Medycejską do Drôme, gdzie Louis de Gorard Maisonforte obdarował go konwaliami na szczęście. Od tego czasu, co roku, młody Karol obdarowywał tymi delikatnymi kwiatami wszystkie damy swojego dworu.

Tradycja związana z konwaliami trwa do dzisiaj. Ale dlaczego związana jest z taką datą?

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 87% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 04-05-2023

 

Alicja TROJANOWSKA
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ck
2023-05-04 19:31:36
Dzięki ociepleniu klimatu moje konwalie w ogródku dopiero wypuszczają czubki z zimnej ziemi. Jeżeli zakwitną na dzień matki to będzie sukces.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA