Piątek, 12 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Są pieniądze – będzie remont. Szansa dla „Ognistych Ptaków”

Data publikacji: 20 czerwca 2024 r. 09:28
Ostatnia aktualizacja: 20 czerwca 2024 r. 16:23
Są pieniądze – będzie remont. Szansa dla „Ognistych Ptaków”
„Najpiękniejsza zabawka przydrożna” – jak zwykł mawiać mistrz Hasior o swych „Ognistych Ptakach” zaklętych w metalu i stali – jeszcze w tym roku zostanie wyremontowana. Fot. A. NALEWAJKO  

W końcu, czyli tuż przed 50 rocznicą powstania, „najpiękniejsza zabawka przydrożna" - jak zwykł mawiać mistrz Hasior o „Ognistych Ptakach" - doczeka się renowacji. Jest nie tylko gotowy projekt prac, ale również zarezerwowane środki na ich realizację.

Podczas wtorkowej (18 czerwca) sesji Rady Miasta Szczecina wprowadzono sporo poprawek budżetowych. Jedna z nich dotyczyła zabezpieczenia środków na odnowienie zdewastowanej rzeźby Władysława Hasiora.

- Po dwóch latach starań w końcu zapisaliśmy w budżecie 130 tysięcy złotych na renowację „Ognistych Ptaków" - przyznaje radny Przemysław Słowik (Koalicja Obywatelska), który jeszcze w poprzedniej (VIII) kadencji Rady Miasta interpelacjami starał się zwrócić uwagę zarządu miasta na potrzebę odnowienia jednej z najbardziej charakterystycznych współczesnych rzeźb Szczecina.

„Ogniste Ptaki" początkowo - od 1975 r. - były eksponowane na skarpie przy Zamku Książąt Pomorskich. Niejako przy okazji indywidualnej zamkowej wystawy prac Władysława Hasiora. Następnie rozpoczęły wędrówkę po Szczecinie. Przez pewien czas utknęły nawet na pl. Zgody.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 71% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 20-06-2024

 

Arleta Nalewajko 
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Ala
2024-06-20 16:20:57
Może czas aby wróciły na wzgórze zamkowe ?
Hasior
2024-06-20 11:14:05
Byłoby dobrze, gdyby w okresie letnim odbywały się tam cykliczne pokazy artystyczne, podczas których ptaki byłyby rozświetlane żywym ogniem.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA