Czwartek, 02 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Ratują, rehabilitują, uwalniają do natury. Potrzebne wsparcie dla Zwierzogrodu [GALERIA]

Data publikacji: 21 sierpnia 2024 r. 08:37
Ostatnia aktualizacja: 21 sierpnia 2024 r. 10:55
Ratują, rehabilitują, uwalniają do natury. Potrzebne wsparcie dla Zwierzogrodu
 

Liczba przyjęć stale rośnie. Podobnie jak ilość zwierząt, wymagających dalszej troski: leczenia oraz rehabilitacji. Tymczasem już teraz całoroczny budżet szczecińskiego ośrodka rehabilitacji dzikich zwierząt - Zwierzogrodu w Wielgowie - jest niemal wyczerpany. Stąd apel o jego wsparcie.

Każdego roku do Zwierzogrodu trafia około 1 tysiąc zwierząt w potrzebie: dzikich i objętych ochroną gatunkową.

Szerokie spektrum pomagania

Gdy jedne wymagają niewielkiego wsparcia - choćby podkarmienia, nawodnienia, uwolnienia od pasożytów, to inne - bardziej specjalistycznej diagnostyki, zabiegów operacyjnych, długotrwałego leczenia i rehabilitacji. Dopiero wówczas mogą - choć nie wszystkie, niestety - wrócić do natury. W ośrodku niektóre z wolier zajmują więc również zwierzęta na tzw. dożywociu. Wśród których są przedstawiciele listy IGO, czyli inwazyjnych gatunków obcych, jak np. bernikle kanadyjskie, szopy, żółwie ozdobne. Ośrodek w Wielgowie to też azyl, miejsce dla zwierząt egzotycznych.

Zwierzogród to służba ratownictwa zwierząt, czyli swoista fabryka pomocy, która nie może zwolnić czy wziąć wolnego. Musi pracować pełną parą, nieprzerwanie zapewniając właściwą opiekę, jak np. karmienie ptasich osesków co 2 godziny.

Realia rozsadziły budżet

- Budżet rozpisujemy także na przyjęcie około 1 tysiąca zwierząt. Co sprawdziło się w poprzednich latach, to w tym... Sami jesteśmy zaskoczeni skalą pomocy, jakiej udzielamy w bieżącym roku. Nigdy byśmy nie przypuszczali, że orientacyjny roczny limit przyjęć wyczerpiemy już w sierpniu. Podobnie jak nie mogliśmy przewidzieć, że lipiec totalnie nam zrujnuje i niemal wyczerpie całoroczny budżet. A przecież do końca roku mamy jeszcze niemal pięć miesięcy... - mówi Paulina Seweryniak ze Zwierzogrodu.

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 70% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 21-08-2024

 

Arleta Nalewajko
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

@@do szop i szopy
2024-08-21 16:33:33
Zwierzęta w zoo też chcesz pousypiać bo to nie rodzime gatunki? Sam się uśpij sadysto!
@do szop i szopy
2024-08-21 15:36:12
Czytaliśmy cały artykuł i podtrzymujemy brak zgody na hostele i dożywocia dla gatunków inwazyjnych. Usypiać! Dlaczego weterynaria nie interweniuje i pozwala na to?!
do szop i szopy
2024-08-21 12:32:32
Zanik następnym razem napiszecie komentarz, przeczytajcie najpierw artykuł, nie tylko nagłówek. Jest tam jak byk napisane że szop jako gatunek inwazyjny nie jest zwracany naturze tylko zatrzymywany na dożywocie.
szopy pracze
2024-08-21 11:29:20
to nie tylko gatunek inwazyjny ale też gatunek roznoszą choroby z których część jest dla człowieka śmiertelna, podobnie jak inne osoby komentujące nie zamierzam wspierać żadnego hostelu dla szopów - wiem co piszę bo miałem nieprzyjemność mieć dzikie szopy na działce... odsyłać szopy szwabom którzy je sprowadzili do Europy by robić z nich czapki...
Gang dzikich meneli
2024-08-21 11:09:34
Jak rozumiem Szop pracz potrzebuje pomocy jako wieczny skazaniec (no chyba że macie tyle kasy by odwozić do ameryki)? Niestety obecność szopa pracza w Polsce jest faktem. Najpierw wyniszczy wszystko w lasach i rzekach a gdy się już oswoi stanie się menelem-postrachem miejskich śmietników. Już widzę te walkę o śmietnik Gang Szopa vs Watach Dzików oraz nieprzespane noce od tych dzikich dźwięków. Odławianie nic nie da to już się dokonało. Już chyba od lat 60tych. albo i dłużej w Polsce.
Shop
2024-08-21 10:54:48
Szop pracz to gatunek inwazyjny, więc nie powinno się go wypuszczać do natury...polskiej.
Jeżeli zwierzę
2024-08-21 10:30:58
nie rokuje powrotu do natury, to usypiać. To samo gatunki inwazyjne - usypiać natychmiast. Nie zamierzam utrzymywać żadnych "hoteli" i dożywocia dla zwierząt. Komuś się chyba w głowie pozajączkowało!
Tuziemiec
2024-08-21 09:40:04
Zdjęcie mocno nie trafione, te zwierzęta w Polsce to gatunek inwazyjny.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA