Nie dość, że efektownie kwitną, to również pełnią wiele ważnych ekologicznych funkcji. Mowa o kwietnych łąkach, które przyciągają zwierzęta oraz uwagę ludzi. Ostatnio, prowokując także dyskusję o zagrożeniu dla miejskiej fauny, jakie mają stwarzać, gdy są lokowane pomiędzy pasami jezdni.
W zurbanizowanych miastach kwietne łąki pochłaniają pyły i dwutlenek węgla, zmniejszają poziom hałasu, zatrzymują wodę, a więc nie tylko oczyszczają, ale też schładzają powietrze, ograniczając negatywny efekt zabetonowania, czyli powstawania wysp ciepła. Są również dużo tańsze w utrzymaniu niż tradycyjne trawniki, wymagając tylko jednego koszenia w sezonie. Poza tym kwietne łąki pełnią również ważną rolę w ochronie miejskiej bioróżnorodności: kwitnienie ich roślin przyciąga nie tylko owady zapylające, ale również większe zwierzęta - od płazów po ptaki.
„Tylko one nie wiedzą, że obok jeżdżą samochody. Usiłując dotrzeć lub wylecieć z tych kwietnych łąk, giną w starciu z samochodami" - zwracają uwagę nie tylko obrońcy przyrody, ale również miejscy pszczelarze. Stąd m.in. niedawny apel administracji
...