Blisko 9 na 10 dzieci korzysta codziennie z internetu. Ponad 80 proc. w wieku od 7 do 15 lat ma telefon komórkowy. Telefonu używa niemal 64 proc. dzieci w wieku 7-9 lat - to według danych Urzędu Komunikacji Elektronicznej z 2019 roku. Powszechny dostęp do nowych technologii prowadzi do uzależniania. Pilotażowy program dla dzieci i młodzieży nałogowo korzystających z komputerów i telefonów komórkowych ruszył pod koniec 2021 r. i będzie realizowany do 30 czerwca 2025 r. Jest realizowany także w Szczecinie.
Zdaniem specjalistów od terapii e-uzależnień, nadużywanie nowych technologii pociąga za sobą poważne konsekwencje dla zdrowia fizycznego: wady postawy, ból oczu, głowy, wady wzroku, nadmierna masa ciała oraz psychicznego, tj.: zaburzenia koncentracji, skłonność do kłamania, zaburzenia snu.
Dlatego tak ważne jest wykrycie problemu na możliwie jak najwcześniejszym etapie. Odpowiednia reakcja rodzica i wsparcie specjalistów mogą pomóc dziecku szybko wyjść z uzależnienia od telefonu, czy komputera.
Z leczenia w ramach pilotażowego programu e-uzależnień mogą skorzystać: dzieci przed
...