Wtorek 28 września 2021r. 
REKLAMA

Polscy piwowarzy protestują. Wzrośnie akcyza na piwo?

Data publikacji: 2021-09-14 20:57
Ostatnia aktualizacja: 2021-09-15 11:42
Polscy piwowarzy protestują. Wzrośnie akcyza na piwo?
W pandemicznym 2020 r. sprzedaż piwa spadła o 1,7 proc., podczas gdy wódki i innych alkoholi mocnych Polacy wypili o 2,4 proc. więcej. Fot. Ryszard PAKIESER  

Polscy piwowarzy protestują przeciwko nieuczciwemu - ich zdaniem - lobbingowi koncernów spirytusowych. W trakcie Forum Ekonomicznego w Karpaczu publicznie zasugerowano, że gotowy jest projekt nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Zakłada on drastyczne podniesienie akcyzy na piwo. Przedstawiciele piwowarów protestują i określają takie zachowania jako skandaliczne i nieakceptowalne.

Swojego oburzenia zaistniałą sytuacją nie kryje Bartłomiej Morzycki, dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie:

„Propozycja branży spirytusowej, która chce podnieść akcyzę na piwo, nie ma nic wspólnego ani ze sprawiedliwością, ani z uporządkowaniem akcyzy, ani tym bardziej ze zdrowiem Polaków. Jej celem jest przekierowanie konsumpcji z alkoholi niskoprocentowych, takich jak piwo, na alkohole wysokoprocentowe, takie jak wódka. Branża spirytusowa próbuje wylobbować droższe piwo tylko po to, żeby sprzedawać więcej wódki. Głęboko wierzymy w to, że Sejm nie będzie pracował nad ustawą autorstwa doradców podatkowych opłacanych przez producentów spirytusów.

Wbrew temu, co

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 73% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 14-09-2021

 

(kb)
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

orka
2021-09-15 11:41:51
Spór o to czym będą się upijać Polacy, a tymczasem w większości i branża spirytusowa i branża piwowarska do Polaków nie należy. Wszystko jest wykupione przez zagraniczne koncerny. Oj! Udały nam się te lata transformacji! Nawet upijać nas muszą obcy! Pozdrowienia dla przeróżnych Balcerowiczów i Lewandowskich!

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
Tylko teraz -50% na prenumertę eKuriera. KUP TERAZ